Ministerstvo zostuzeno. Systém e-shopu na dálniční známky vznikl za víkend a zdarma

Hackathon skončil úspěšně
 

Tečku za absurdním příběhem napsali v programovací řeči dobrovolníci při tvorbě e-shopu na prodej dálničních známek. Zakázka, která měla původně stát 401 milionů, vznikla formou hackathonu za víkend a zdarma. 

„Zbývá dodělat zákaznickou zónu a části, které jsou v utajeném režimu. Vznikly jazykové mutace, nadšenci nám dodali i japonštinu,“ hlásí spokojení programátoři nového e-shopu s názvem FerZnamka.cz. Absurdní situace a totální zostuzení. Lepší způsob, jak politikům ukázat nesmyslnost jejich jednání, se asi ani vymyslet nemohl. Jasně, Andrej Babiš na tom u svých voličů znovu získá body, protože to byl přeci on, kdo "největšího viníka", tedy ministra dopravy Kremlíka, odvolal z funkce, nařídil šetření a kdesi cosi.

Ovšem nic nezmění na tom, že zdarma a za víkend vzniklo něco, co mělo původně daňové poplatníky stát 401 milionů. Celou akci zorganizoval majitel české pobočky reklamní agentury WMC Grey a digitální agentury Actum Tomáš Vondráček.

Čím to začalo? 

Vše začalo výzvou Tomáše Vondráčka na jeho facebookovém profilu: „VEŘEJNÁ VÝZVA! Rozhodli jsme se, že příští víkend zorganizujeme veřejný hackathon a celý systém e-shopu na dálniční známky zdarma naprogramujeme, spustíme a v pondělí nabídneme státu za účasti médií! Chceme dokázat, jak absurdní je zadat zakázku za 401 milionů, když to pár schopných lidí dokáže udělat za víkend. Bude to drama! :))

Postupně budu sdílet více informací, až bude jasné, kde se registrovat a jak můžete pomoci. Tato zakázka musí být zlomová, ať už dopadne jakkoliv. Už nikdy se k našim společným penězům nikdo nesmí chovat tak, jak nyní předvádí stát!"

Čím to skončilo? 

„Dosáhli jsme finále, účastníci si sáhli na dno. Tímto jim i všem, kdo pomáhali a podporovali nás, děkuji. E-shop FerZnamka.cz je do budoucna připraven pro reálný prodej elektronických dálničních známek. Nyní nákupem podporujete nadační fond Kolečko,“ vyvětlil Vondráček.

Systém je otevřený pro napojení ostatních partnerů – e-shopů, benzinových pump, bankovních aplikací, jako je například George, a dalších – vše pomocí API. „Na otevřenou výzvu pro státní správu reagovali a přišli šéf Pirátů Ivan Bartoš, ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, který přebírá ministerstvo dopravy, a pan premiér Andrej Babiš. Tímto děkujeme i jim,“ doplnil Vondráček.

Čím se může e-shop vzniklý za víkend pochlubit? 

Technické specifikace:

 • Systém je otevřený pro napojení ostatních partnerů – e-shopů, benzinových pump, bankovních aplikací, jako je například George – vše pomocí API.
 • V rámci hackathonu jsme vyvinuli dva e-shopy.
 • První je postaven na platformě Kentico EMS.
 • Druhý je single page aplikace v React.js.
 • Máme mobilní aplikaci pro Android i iOS.
 • Pro rozpoznávání registračních značek používáme ALPR (automatizované rozeznávání registračních značek) se statickou kamerou společnosti Camea, které je využíváno k identifikaci vozidel např. při parkování či Policií ČR. 
 • Platí se přes platební bránu Global Payments ve spolupráci s Českou spořitelnou na transparentní účet.
 • Podpora pro uživatele je místo robustního zákaznického call centra 24/7 vyřešena pomocí IT, tedy
 • na webech funguje chatbot Rasa.
 • Můžete si také zavolat na interaktivní voicebot Vocalls, tel.: +420 228 227 264.
 • Srdcem projektu je centrální systém napsaný v .NET Core, provozovaný na Microsoft Azure Cloud. Jde o bezpečného prostředníka mezi státem a finálním uživatelem.
 • Účetnictví je zajištěno integrací do systémů ABRA.
 • Pro reporting používáme Power BI.
 • Peníze z FerZnamka.cz budou věnovány nadačnímu fondu Kolečko.

 


 


Hobby