Marie Antoinetta vydala čtyřletého syna na smrt, aniž by o tom věděla. Žil mezi vlastními výkaly

Ani dětem Marie Antoinetty nepřinesla Velká francouzská revoluce nic dobrého
Zobrazit fotogalerii (2)
  |   zajímavost

Marie Antoinetta byla popravena za jásotu francouzského lidu, vyzáblá, šedivá a zlomená. Lid ji nazval rakouskou slepicí a nikdo po její smrti netruchlil. Když kat zvedl oddělenou hlavu od těla do vzduchu, dav oslavoval. Možná tehdy ještě nikdo netušil, že jednou tuhle ženu budou znát úplně všichni.

Rakouská arcivévodkyně a pozdější francouzská královna Marie Antoinetta zažila tragický konec během Velké francouzské revoluce. Poslední měsíce před svou smrtí velmi trpěla. Zažívala ponižování, věznění, urážky a také zármutek ze smrti svého manžela Ludvíka XVI. Z toho, co dokládají historické prameny, to asi nebyla horoucí láska. Za společné roky se však stali velmi dobrými přáteli, kteří si stáli bok po boku proti celému světu. 

Dceru Marie Terezie dnes znají všichni

Je nesporně nejslavnějším a nejznámějším potomkem Marie Terezie. Znají ji i ti, kteří během dějepisu usínali na lavici. Její život provázelo mnoho kontroverzí, intriky i trocha marnivosti. Královnou Francie se stala Marie Antoinetta v roce 1774, když se provdala za Ludvíka XVI. Turbulentní doba byla charakterizována společenskými, ekonomickými a politickými problémy. Královna, známá pro svůj extravagantní životní styl a zdánlivou odtrženost od problémů obyčejných lidí, se stala terčem kritiky a výsměchu. A dodnes jsou ti, kteří ji milují, a druzí, kteří ji bytostně nenávidí.

Lidem na ní vadil především její nákladný životní styl, který se pro ně stal důvodem, proč se Francii nedaří. Přezdívali jí Madame Déficit. Vzpoura hladového lidu vyústila v úprk dvořanů a svržení Ludvíka XVI. Když se rodina skrývala, nesly se různé zvěsti. O milostných poměrech královny, dokonce mezi její milence měla patřit i žena – avantýru měla mít s anglickou baronkou lady Sophií Farrellovou z Bournemouthu. Nikdy se nic z toho oficiálně nepotvrdilo, ale téhle nálepky se nezbavila dodnes.

O syna bojovala do poslední minuty

Když Ludvíka popravili gilotinou, možná už tehdy Antoinetta tušila, že přijde i její čas. Pro svého muže truchlila. Přestala jíst a po chodbách chodila jako duch. Zhubla, zestárla. Přesto se snažila chránit své dvě děti. Když dorazily 3. července 1793 stráže, informovaly ji, že si jdou pro jejího syna. Vyhrožovaly smrtí – jí a její dceři. Necouvla. Pak snad pod rouškou strachu, že bude svědkem smrti svého dítěte, jim syna vydala.

Chlapec už svou matku nikdy neviděl. Celé dny však slyšela jeho pláč z místnosti, do které byl přemístěn. Po smrti rodičů byl Ludvík Karel vězněn v cele, kde se o něj nikdo nestaral. Místnost zaplnil postupně svými výkaly a působil jako šílený. Dostával jen malý příděl jídla. Když ho nový velitel osvobodil a přivolal lékaře, už bylo pozdě. Zemřel v 10 letech. 

Zbělely jí vlasy

Říká se, že tehdy zbělely Marii Antoinettě vlasy. Strachem, hrůzou, beznadějí… Když později došlo i na tribunál, vypadala jako duch. Stařena, které bylo 37 let. V očích francouzského lidu se stala monstrem, které bylo dokonce obviněno z incestu s vlastním synem. Snad tomu jedinému nařčení se pokoušela bránit. Nikdo ji ale neposlouchal. 

V posledním dopise prosila syna, aby se nepokoušel pomstít smrt svých rodičů. Nikdo za ni netruchlil. V paláci Conciergerie se nachází schránka, která Marii Antoinettu vyobrazuje, jak jde na smrt. Jmenuje se „Poprava rakouské slepice“

Zdroje: redakce, history.com, biogprahy.com, chateauversailles.fr

KAM DÁL: Kam zmizela Zlatovláska Jorga Kotrbová? V lásce jí osud nepřál, přišla ale k obrovskému bohatství.

Klíčová slova: