Největší podvod v historii: Prodat Karlštejn bylo snadné. Stejně jako „střelit“ tramvajovou linku

Historka o prodeji Karlštejna zlidověla a existuje v několika obměnách. Není však prokázáno, zda se prodej skutečně uskutečnil a která z verzí je pravdivá
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   zajímavost

Pracovat? Ani náhodou! Raději ukrást cokoli, co je zrovna k dispozici. A když nic takového není k mání, tak udělat podvod, se kterým by nikdo ani v nejmenším nepočítal. Třeba prodat Karlštejn americkým investorům! Ač se to zdá k neuvěření, zpeněžit jednu z nejvýznamnějších českých památek není až tak složité. Tím spíš, pokud se jmenujete Harry Jelínek a jste ve své branži jednička.

Ukrást se dá téměř cokoli. Třeba mozek geniálního vědce. „Přispějte na boj proti viru!“ hlásil před časem inzerát, na který si posvítila indická policie. A jak je vidět, mozky se kradou docela často. Tak proč něco nevydělat i na Karlštejnu? Harry Jelínek se svého času mohl právem obávat, že jednou někdo mozek „otočí“ i jemu. V hlavě se mu totiž líhly téměř dokonalé lumpárny.

Z gigola podvodníkem

Mladý Josef Jelínek studoval v pražském Karlíně gymnázium, pak šel na medicínu. Jenže brzy zjistil, že to nebude cesta, po které by chtěl kráčet. Stále víc inklinoval k divokému nočnímu životu, na který však přestával mít peníze. Otec, uznávaný lékař, ho brzy přestal financovat. A z Jelínka, který si začal světácky říkat Harry, se stal gigolo. Ovšem poměrně vzdělaný. Naučil se totiž anglicky, německy i francouzsky, což se mu v další kariéře zločince hodilo.

V roce 1938 chtěl Jelínek jistému Američanovi prodat tramvajovou linku číslo 1. Projeli se spolu Prahou a podvodník mu ukazoval, jak cestující platí za jízdné. Plán vyšel. Za předkupní právo na soupravu dostal 4 000 dolarů.

Nejprve si otevřel starožitnictví, které nabízelo skvosty od Cézanna, Cranacha nebo Matisse. Problémem však bylo, že šlo o padělky. Lukrativní podnik vydržel nezbedovi až do roku 1937, a to přesto, že na něj podvedení zákazníci podali přes pět stovek žalob. Navíc se seznámil s Jiřím Lobkowiczem, a možná právě to v něm probudilo velké plány.

Uměl všechny přesvědčit

Jelínek sám sobě udělil baronský titul a poté, co nevyšel prodej části roudnické galerie americkým manželům, začal se podle toho chovat. Američané se ho totiž zeptali, jestli neví o nějaké historické usedlosti, kterou by mohli koupit. „Baron“ nelenil a nabídl „své rodové sídlo“ Karlštejn. Přesvědčil kastelána, že se jedná o filmovou produkci, najal německé komparzisty, kterými se dokonce nechal oslovoval šlechtickými tituly. A rozjel vše ve velkém.

Američany náležitě pohostil, což mu už vyneslo přes 30 tisíc dolarů v hotovosti za náklady a snahu. Všichni se pak v dobrém rozpoložení dohodli, že Američané Karlštejn koupí. Co bylo dál, je snad dílem pravdy, ale zřejmě také dost sci-fi. Jelínek prý utekl do Splitu, kde prodal jachtu, která však samozřejmě nebyla jeho. 

Spolupráce s gestapem

Byznysmeni se domákli, že je český chytrolín podvedl. Ale nikdy čin nenahlásili. Údajně proto, že se styděli, jací jsou jelimani. Jelínkův příběh tím ale neskončil. Během druhé světové války si to opět namířil do Prahy a nabídl své služby gestapu. Jednu dobu dokonce tvrdil, že je členem této zrůdné organizace a obíral Pražany o všechno, co mělo nějakou cenu. Udělal však osudovou chybu, když se rozhodl vydat Mein Kampf v češtině. To bylo proti nacistickým zásadám. A začal jeho sešup.

Po válce po něm samozřejmě šly úřady, které ho zařadily na seznam nacistických zločinců. A také někteří podvedení lidé. Znovu tedy vzal nohy na ramena a utekl do Bavorska a později do Itálie, kde se začal vydávat za světoznámého malíře. Mimo jiné „byl“ žákem Alfonse Muchy a prý několikrát podvedl i Vatikán. V roce 1986 v Itálii zemřel, bylo mu 81 let.

Zdroje: redakce, denik.cz, stream.cz

KAM DÁL: V USA tajili důkazy o UFO, pravda je šokující. Mimozemšťané by z nás udělali brikety.