V Praze a středních Čechách se průměrná mzda pohybuje okolo 30 tisíc

Zvětšete si úsměvy, výplaty přicházejí. Pražanům průměrná mzda meziročně vzrostla o 939 korun, Středočechům dokonce o 1 321 korun hrubého měsíčně.
 

Pražané a Středočeši letos navíc berou zhruba o tisícovku více než před rokem.

Letošek je na pracovním trhu rokem nekončících dobrých zpráv. Již jsme informovali o nízké nezaměstnanosti i o tom, že firmy téměř vůbec nepřistupují k hromadnému propouštění. Další pozitivní trend vysledovali statistici ve vývoji mezd. Jak si Praha a Středočeský kraj stojí v porovnání s minulým rokem?

V hlavním městě berou více, ve středních Čechách mzdy rostou rychleji

Nebudeme vás již déle napínat a přineseme konkrétní čísla. Průměrný Pražan pobírá hrubou mzdu ve výši 33 714 korun měsíčně. Zaměstnanec ve Středočeském kraji si průměrně přijde na 27 034 korun měsíčně.

Rozdíl ve výši odměn mezi Středočeským krajem a hlavním městem pravděpodobně nikoho nepřekvapí. Co se týče růstu mezd, polepšili si Středočeši naopak více než Pražané. Zatímco v Praze se průměrná mzda zvýšila oproti stejnému období loňského roku (tedy 2. čtvrtletí) o 939 korun, ve středních Čechách si v průměru polepšili rovnou o 1 031 korun.

Praha i Středočeský kraj stojí i nad celorepublikovým průměrem, který činí 26 287 korun hrubého za měsíc a vzrostl o 875 korun oproti minulému roku.

Nejvyšší mzdy v peněžnictví a pojišťovnictví

Zajímalo nás dále, ve kterých oborech berou nejvíce, a kde došlo k největšímu nárůstu průměrných mezd. Nejlépe finančně zajištění jsou zaměstnanci v peněžnictví a pojišťovnictví. Nejenže průměrná mzda v tomto oboru činí 49 954 korun měsíčně, zároveň zde mzdy stoupaly téměř nejvíce ze všech odvětví. Pracovníci si napřesrok polepšili o 1 321 korun měsíčně.

Dalším oborem, v němž dostanete dobře zaplaceno, představují nepřekvapivě informační a komunikační činnosti. Průměrná měsíční mzda v oboru činí 47 304 korun hrubého a oproti minulému roku zde mzdy stouply o 1 003 korun.

Odvětví, v němž mzdy rostly nejvíce, byste možná neuhodli napoprvé. O celých 1 518 korun hrubého se zvedaly mzdy ve veřejné správě a obraně a povinném sociálním zabezpečení. 

Jaká je vaše hrubá měsíční mzda?