Kdy máte nárok na volno s náhradou mzdy? 2. část

Stěhujete se na popud zaměstnavatele nebo z jiných důvodů? Odpověď na tuto otázku znamená rozdíl mezi tím, zda máte či nemáte nárok na náhradu mzdy.
 

Jak je to s volnem a náhradou mzdy, když například zařizujete pohřeb? A věděli jste, že zákoník práce počítá dokonce i s dárcovstvím krve?

V minulém článku jsme probrali radostné životní události, jakými jsou svatba a narození dítěte. Popsali jsme rovněž, na co máte nárok, když ratolest onemocní a potřebuje doprovod k lékaři. (Více ve článku Kdy máte nárok na volno s náhradou mzdy? 1. část.) Dalšími událostmi, u kterých máte nárok na náhradu mzdy nebo alespoň na nějaké dny volna, jsou stěhování, darování krve a úmrtí v rodině.

Stěhování

Stěhování je také událostí, která vám zabere spoustu času. Od zaměstnavatele můžete žádat dva dny neplaceného volna, na náhradu mzdy však nárok nemáte. Jinak je tomu pouze v případě, že se stěhujete na popud zaměstnavatele – např.: do jiného města. V tomto okamžiku vám náleží až dva dny volna, které vám budou proplaceny. (Čeká vás kromě stěhování např. i rekonstrukce koupelny? A co kdybyste přitom nemuseli bourat?)

Darování krve

Pokud jste dárcem krve a tuto záslužnou činnost nemůžete provést mimo pracovní dobu, náleží vám pracovní volno s náhradou mzdy za dobu cesty k odběru a zpět, samotného odběru a zotavení po odběru. Obdobně se postupuje při darování dalších biologických materiálů. (Příkladem v dárcovství jde i pražská městská policie. Více se dozvíte v článku Pražští strážníci jdou až na dřeň!)

Úmrtí v rodině

V případě úmrtí v rodině máte také nárok na volno s náhradou mzdy. Za předpokladu, že budete zařizovat pohřeb, vám náleží 1 – 2 dny placeného volna (dle tabulky). V den pohřbu vás zaměstnavatel uvolní, také s náhradou mzdy. Výjimkou je úmrtí vzdálenějšího člena rodiny, např. strýce či tety. V den pohřbu si nezapomeňte nechat vystavit potvrzení od pohřebního ústavu, na základě kterého vám zaměstnavatel poměr průměrné mzdy proplatí. Více informací naleznete na webu Pohřební služby Praha

2 dny placeného volna na zařízení pohřbu 1 den placeného volna na zařízení pohřbu Placené volna v den pohřbu
úmrtí úmrtí úmrtí

manžela

rodiče vnučky/vnuka

druha

sourozence prarodiče

dítěte

rodiče partnera + všechny ostatní případy uvedené v 1. a 2. sloupci
  sourozence partnera  
  manžela/-ky dítěte  
  manžela/-ky sourozence  

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru