5 důvodů, proč dát dítě na řemeslo

Tipli byste si správně plat začínající řezníka?
  |  

Situace na trhu práce se začala zlepšovat i pro absolventy učebních oborů. Máte strach, že „s učňákem“ těžko seženete práci? Nemusí tomu tak být vždy.

Je vhodné dávat dítě, které není zrovna studijním typem na učiliště, nebo je lepší ho alespoň na nějakou soukromou školu dotlačit? Pojďme si shrnout, co vám přinese, přikloníte-li se k první možnosti.

  • 1) Peníze. Na škole strávíte méně času a finančně na tom nemusíte být vůbec biti. Řada vysokoškoláků například začíná na pozicích v administrativě. Průměrný nástupní plat v okrese Benešov je přitom v tomto odvětví 19 tisíc korun hrubého. Vyučený řezník dosáhne v regionu hned na začátku kariéry téměř na 21 tisíc čistého.
  • 2) Praxe. Na učilišti je větší propojení s praxí. „Žáci mají výměnnou zahraniční praxi v Německu,“ říká například zástupkyně ředitelky Středního odborného učiliště v Písnici Daniela Řepásková, na němž studují především budoucí kuchaři, číšníci nebo právě zmiňovaní řezníci. Neznamená to, že obecně sežene snadněji uplatnění. V tomhle směru mají absolventi vysokých škol podle statistik stále navrch. Přímo ve vystudovaném oboru se však mnohdy uplatníte spíše než s titulem.
  • 3) Motivace. S tím souvisí i motivace ke studiu. Podle Národního ústavu pro vzdělávání učňové méně často ukončují studium, než je tomu u jiných forem vzdělávání, právě díky silné provázanosti s praxí. Zkrátka vidět smysl v tom, co zrovna studujete, spolehlivě povzbudí.
  • 4) Kvalifikace. Mladí lidé často pracují na pozicích, pro které mají příliš vysokou kvalifikaci. Tento problém není podle Národního ústavu pro vzdělávání českým specifikem, ale stává se normou v rámci celé Evropy. Absolventi zkrátka raději zastávají méně kvaifikovanou pozici za méně peněz, než aby zůstali zcela bez práce. Na druhou stranu s titulem vždy můžete vykonávat méně kvalifikovanou pozici, naopak to však možné není.
  • 5) Nárůst poptávky. Situace na trhu práce se zlepšila ve prospěch vyučených. Podle Národního ústavu pro vzdělávání k tomuto zlepšení došlo konkrétně v dubnu 2015. Ze strany zaměstnavatelů je proklamován nedostatek pracovní síly. Nejvýrazněji se zlepšilo uplatnění především pro vyučené ve stavebnictví a zpracování dřeva.

 

O spolupráci s učni se zajímají i velké řetězce. O tom, jakou praxi nabízí učňům například Globus na Černém mostě, si můžete přečíst ve článku  Motivační odměňování a výchova budoucích zaměstnanců. Pokud jste si obor studia již zvolili nesprávně, vězte, že nikdy není pozdě. Jak je to s rekvalifikacemi jsme probrali v rozhovoru s ředitelkou Úřadu práce v Příbrami Renatou Malichovou: Předělávali jsme i právníka na řidiče.

Článek částečně vychází z textu Vincence Michaličky.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru