Odhalení a boj s rakovinou prostaty: MUDr. Zachoval vysvětluje, co je nejdůležitější a kdo je v ohrožení

Roman Zachoval patří mezi největší odborníky na rakovinu prostaty
  |   osobnost

Přičina rakoviny prostaty bohužel ještě nebyla odhalena. Přesto lékaři mají některé nástroje, jak s touto zákeřnou nemocí bojovat. Zásadní je podle odborníků prevence, hlavní roli hraje čas. Jak se tedy co nejefektivněji bránit?

Kacinom prostaty, neboli rakovina prostaty, je zhoubný nádor této předstojné žlázy, která je součástí mužského pohlavního systému. Ta tvoří mléčný sekret, který je součástí spermatu. K nádoru, jehož přičina vzniku není známa, přispívá mužský hormon testosteron.

Jaké věkové skupiny mužů jsou nejvíce ohroženy, existují nějaké příznaky? Více v rozhovoru s prof. MUDr. Romanem Zachovalem, Ph.D., MBA, předsedou České urologické společnosti (ČUS) ČLS JEP.

Kdo by neměl váhat s návštěvou urologických ambulancí?
Zejména muži mezi padesáti a sedmdesáti lety, kteří zatím nebyli na vyšetření prostaty. Dále pak všichni, koho trápí jakékoli potíže jako obtížné nebo časté močení, slabý přerušovaný proud nebo únik moči. 

Kdo je rakovinou prostaty nejvíce ohrožen?
Výskyt nemoci u mužů stoupá po padesátém roce věku, ale objevuje se i řada pacientů i pod touto věkovou hranicí. Roli hraje dědičnost a pokud se nádor prostaty vyskytuje v rodině, je dvakrát vyšší pravděpodobnost onemocnění. V těchto případech proto doporučuji chodit na pravidelné prohlídky již od čtyřicátého roku věku.

Roman Zachoval
- promoval na FVL UK v Praze v roce 1993
- pracoval na urologické klinice FN Motol a FN Královské Vinohrady
- vede Urologické oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice s poliklinikou Praha

Upozorní mě na možnou rakovinu prostaty nějaké příznaky?
Bohužel ne, v počátečních stadiích se nádor nemusí nijak projevit. Rakovina prostaty je jedním z nejvíce asymptomatických druhů rakovin. V těle tak může růst řadu let bez povšimnutí. Počáteční stadia mají také často podobné příznaky jako zvětšená prostata a smrtelnou nemoc odhalí pouze odborné vyšetření. Mezi příznaky, které by měly vést k neodkladné návštěvě urologa, patří kromě obtíží s močením také přítomnost krve v moči.

Jak se rakovina prostaty léčí?
Ke zjištění nádoru používáme takzvaný PSA test z krve, který mapuje hladinu prostatického specifického antigenu, a vyšetření konečníku. Pokud se u pacienta rakovina prostaty potvrdí v časných stadiích, tak jej operujeme, zpravidla roboticky nebo laparoskopicky.

KAM DÁL: Epilepsie má mnoho podob. Některé příznaky mohou být pro člověka horší než samotné záchvaty, říká primář Horák.


Životní styl

Hobby