Ukradená státem. Zmizela uyghurská antropoložka. Dcera po ní stále pátrá, Čína její zadržení odmítá

Uyghurská antropoložka ukradená státem. Zmizela beze stopy. Stala se součástí vládní zadržovací kampaně
 

Světově uznávaná antropoložka Rahile Dawut zmizela beze stopy. Její dcera je přesvědčená, že se stala součástí vládní zadržovací kampaně. Mučení, nucená práce, znásilnění. Co všechno musela její matka vytrpět?

Zmizela beze stopy

 

Mezinárodně uznávanou antropoložku Rahile Dawut naposledy spatřili na její cestě na letiště. Dawut (54) žila v Urumqi, v rozlehlém hlavním městě autonomní oblasti Xinjiang v Číně. V noci před jejím zmizením v prosinci 2017 poslala Dawut hlasovou zprávu své dceři Akidě. Ve zprávě zmínila, že musela letět „z pracovních důvodů“ do Pekingu.

Se svou dcerou, která od roku 2015 žila v americkém Seattlu, si byla vždy velmi blízká. Bavily se spolu téměř každý den. Po tom, co od matky tři dny nedostala žádnou zprávu, se Akida začala strachovat. Nehavarovalo s ní letadlo? Co se děje? Honilo se Akidě v hlavě.

 

Nechtěli si přiznat, že došlo k nejhoršímu

 

Akida začala obvolávat příbuzenstvo v Xinjiangu, ale dočkala se jen vyhýbavých odpovědí. „Musíš být trpělivá, ona se objeví,“ říkali.

Neurčité odpovědi jejích blízkých, od její matky stále žádná zpráva. Akida se začala bát nejhoršího. Její matku s největší pravděpodobností ukradl stát. Byla zadržená čínskou vládou. Stala se součástí největší zadržovací kampaně určité etnické skupiny od druhé světové války.

Mezi úzkou a specializovanou komunitou učenců zaměřených na Xinjiang je Dawut hvězdou. Temperamentní rodačka z Urumqi byla jednou z prvních ujghurských žen, která získala doktorát na univerzitě. Během její kariéry dokumentovala folklórní tradice převážně muslimské, turkické menšiny původem z Xinjiangu, Uyghrů.

 

 

Měla dar

 

Z jejích četných cest touto krajinou vzešla její průkopnická etnografická práce. Při cestách krajinou vedla rozhovory s místními obyvateli a produkovala nahrávky jejich zbožných písní a rituálů.

„Má zkrátka dar. Je schopná s lidmi lehce navázat kontakt,“ říkali o ní ti, co ji znali. Kolegové ji popisují jako dobrosrdečnou ženu, která vždy ráda pomůže. „Je to jedna z nejúžasnějších bytostí, jaké jsem kdy poznal,“ řekl o Dawat její bývalý student. Při svých toulkách krajinou s sebou vždy brávala sladkosti. Venkované byli tak k rozhovoru o něco motivovanější.

Uyghury může vláda zadržet téměř za cokoliv, co udělají. Ať už se jedná o recitaci uyghurské poezie, nebo o projevy jejich náboženského vyznání, jako je např. odmítnutí vepřového. V souvislosti se zadržovací kampaní uyghurských muslimů bylo zdokumentováno i jejich zneužívání. Mučení, nucená práce, znásilnění, nucené sterilizace atd.

Na vědce studující uyghurskou kulturu se čínská vláda zaměřila jako první. „Jakýmkoli způsobem zhodnotit prvky ujgurské kultury - zhodnotit je jednoduše tím, že je považujeme za hodné studia - se v očích vlády změnilo v projev neloajality k režimu," řekl Rian Thun, specialista na uyghurskou religionistiku na univerzitě v Nottinghamu.

Čínská vláda nezveřejnila informace o tom, kde se Dawut nachází. Ani nepřipustila, že by ji zadržovala. Přesto je téměř jistě držena ve vězení někde na venkově ve Xinjiangu. Za zdí její cely a za ostnatým drátem leží ta samá krajina, kterou se kdysi potulovala s kapesním záznamníkem a taškami plnými cukrovinek.

 

Zdroj: Elle

 

KAM DÁL: Nejlépe placená modelka světa prozradila recept na krásu, který může zkusit každý. Gisele Bündchenová vypadá božsky

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru