Putin má esa v rukávu. Rusko se nehroutí, posiluje ho i dění na Slovensku, říká generál Šedivý

Generál Šedivý dlouhodobě upozorňuje na to, že Rusko má dostatek zdrojů. Podle něj se řada expertů od začátku pletla, když Rusko považovala za vojensky slabý stát
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   rozhovor

Ruský diktátor Vladimir Putin přišel s plánem, jak ukončit válku na Ukrajině. Podle něj by se tak mohlo stát do týdne. Má to ale několik háčků. Tím hlavním je, že by vše muselo jít podle notiček Putina. Což je samozřejmě nepřípustné. Je tedy konec konfliktu v nedohlednu? Zeptali jsme se generála Jiřího Šedivého.

Jakmile Západ přestane podporovat Ukrajinu, do týdne je po válce. „Ukrajinská ekonomika obecně nemůže existovat bez vnější podpory,“ prohlásil Vladimir Putin. Podle odborníků, kteří promluvili pro CNN, je právě toto ruská strategie. Počítá s tím, že Západ nebude Ukrajinu podporovat navěky. I vzhledem k situaci v Izraeli taková varianta klidně může nastat, jak dodávají analytici.

Volby hrají Putinovi do not

CNN také upozorňuje na to, že občané „západních“ států stále víc inklinují k vlastnímu pohodlí, než aby řešili „vzdálenou“ válku. A Ukrajina je také v mnoha zemích tématem předvolebních kampaní. Příkladem budiž Slovensko, kde volby vyhrál Robert Fico a jeho Smer. Místo utužení spolupráce se Západem se dá očekávat odklon na Východ. Pomoc Ukrajině je tím ohrožena.

To samé se může stát v Polsku. Třeba strana Právo a spravedlnost se zavázala, že zastaví dovoz levného ukrajinského obilí, které si v zemi nepřejí polští farmáři. Zapomínat nesmíme ani na dění v USA, kde už někteří republikáni nejsou nakloněni pomoci Ukrajině. „Ta je přitom klíčová nejen pro bojeschopnost ukrajinské armády,“ říká v rozhovoru pro Čtidoma.cz generál Jiří Šedivý, bývalý náčelník generálního štábu Armády České republiky.

Generál Jiří Šedivý
- Bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR.
- Hlavní náplní jeho práce bylo provést v armádě takové změny, aby se stala armádou splňující požadavky ke vstupu do NATO.
- Bezpartijní kandidát do Evropského parlamentu za Evropskou demokratickou stranu.
- Je ženatý, má dvě dcery.

Umíte si představit, že by se Putin vzdal a válka skončila?
Za současné situace takovou možnost nevidím. Momentálně Putin nemá důvod, aby svá vojska z Ukrajiny stahoval. Vidí, co se děje v USA, na Slovensku a v Maďarsku, nebo jak se zbytečně vyostřil spor mezi Ukrajinou a Polskem. Vlastně ho to posiluje. Nesmíme zapomenout ani na to, že Německo (a není samo) poslalo na Ukrajinu šrot v podobě tanků Leopard A1, které Ukrajina odmítla. Dosud se nerozhodlo o poskytnutí křídlatých raket Taurus, které by mohly posunout řešení o kousek dál ve prospěch osvobození ukrajinského území. Jednotnost Západu má své trhliny a Putin to ví.

Má Rusko v záloze nějaká esa, kterými může konflikt přiklonit na svoji stranu?
Předně je to mnohem větší lidský potenciál Ruska, než má Ukrajina. Navíc, v tomto segmentu nemůžou spojenci Ukrajině významně pomoci. Pokus o vytvoření cizinecké legie na Ukrajině se nevydařil a na Ukrajinu se určitě ani v budoucnosti dobrovolníci z jiných států nepohrnou. Ze zpráv z Moskvy slyšíme, že Rusko nemusí přistoupit k další mobilizaci a že má dostatek dobrovolníků, kteří vstupují do armády, aby za vyšší platy a finanční podporu svých rodin šli bojovat na Ukrajinu. Zda je to stoprocentní pravda, s určitostí nevíme, ale Rusové se tak chovají.

Je tedy pravděpodobné, že Rusové v týlu sestavují nové armády, které mohou na Ukrajinu poslat?
To není pravděpodobnost, ale jistota. V hloubi pole opravdu nová vojska formují. Ovšem, jak budou kvalitní, jak budou vybavená a vycvičená, to uvidíme v relativně krátké době.

Pro Putina zřejmě hovoří i silný zbrojní průmysl, souhlasíte?
Jednoznačně. Rusku se daří obcházet sankce a převádět zbrojní výrobu na úroveň válečné ekonomiky. Pro nás – vojenské experty – to není překvapení. Na tento trend, který byl znatelný již v minulém roce po prvních neúspěších Rusů, bylo upozorňováno. Ale trend v informování a často neoprávněný optimismus vykresloval Rusko vždy jako kolabující a hroutící se stát. Ne, že by sankce a válka nedegradovaly ruskou ekonomiku, ale Putinovi se podařilo řadou opatření dopady sankcí omezit a oslabování ruské ekonomiky zpomalit. A to výrazně.

Pro mnoho expertů je to asi velké překvapení...
Přesně tak. Rusko vyrábí více tanků, než se předpokládalo, Rusku stále nedocházejí rakety (mnozí předpokládali, že už v polovině minulého roku Rusko nebude mít rakety žádné), Rusko má stále relativní dostatek munice apod. Tedy – Rusko je schopno z velké části uhradit ztráty na bojišti, což bohužel Ukrajina a její spojenci schopni nejsou.

Může se Putin spolehnout na spojence, má vůbec nějaké?
To je další eso v jeho rukávu. Není zdaleka osamocen. Rusko může počítat se spojenectvím s poměrně velkým počtem států, které jsou v opozici k Západu. Velmi často je zmiňována Čína, Írán, Brazílie, Severní Korea, Saúdská Arábie, Indie a řada dalších států, především z Afriky, Středního východu nebo Jižní Ameriky. Tyto státy buď otevřeně, nebo skrytě Rusko podporují. Moc velká publicita se u nás tomuto faktu nevěnuje, ale je to pro Putina důležité nejenom z hlediska ekonomického, ale poskytuje to Putinovu režimu morální oporu.

KAM DÁL: Proč je ukrajinská protiofenziva tak pomalá. Rusové se stačili opevnit a lépe předvídají.