S letouny F-16 se stala chyba, říká generál Šedivý. Ukrajinská ofenzíva vázne, optimismus není na místě

Ruská invaze na Ukrajinu systematicky pustoší napadenou zemi
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   rozhovor

Ukrajina musí Rusy co nejrychleji vytlačit ze svého území včetně Krymu. Takový byl plán velké ofenzívy. Jenomže podle všeho selhal. A jestli se tak nestane do podzimu, válka uvízne na mrtvém bodě a jen tak neskončí. To i přesto, že někteří ruští oligarchové tlačí diktátora Vladimira Putina k tomu, aby boje „odpískal“. Jak vidí další průběh generál Jiří Šedivý, jaké jsou vyhlídky Ukrajiny a co letouny F-16? Ptali jsme se v rozhovoru.

Ukrajinci sice posílili jižní frontu, aby znovu „nakopli“ ofenzívu, ale není jim to příliš platné. Rusové totiž mají zatím dostatek lidských i materiálních sil, aby se úspěšně bránili a útoky minimálně zpomalovali.Situace je komplikovaná a nejednoznačná. Ačkoli dostáváme informace od ukrajinských vládních představitelů o tom, že se ofenzívě daří, a to především ve směrech na Berdansk a Melitopol (jde o směry k izolaci ruského jižního křídla, aby byl prostor pro osvobození Krymu), postup ukrajinských vojsk není výrazný,“ má jasno generál Jiří Šedivý.

Podle něj je zmatek i ohledně informací z okolí Bachmutu. Lépe řečeno, ani tam není optimismus na místě, a to přesto, že se ho někteří analytici či média snaží vyvolat. „Postup na jihu Bachmutu se zpomalil. Navíc na severu Bachmutu je situace neuspokojivá, úspěchů spíš dosahují Rusové,“ vysvětluje bývalý Náčelník generálního štábu Armády ČR.

Generál Jiří Šedivý
- Bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR.
- Hlavní náplní jeho práce bylo provést v armádě takové změny, aby se stala armádou splňující požadavky ke vstupu do NATO.
- Bezpartijní kandidát do Evropského parlamentu za Evropskou demokratickou stranu.
- Je ženatý, má dvě dcery.

Asi je také třeba počítat s ruskými útoky, je to tak?
Jistě. Probíhající ruská ofenzíva na směru Svatove-Kupjansk (obecně na Charkovském směru), je velký problém. Celkově je sice možné uvést, že Ukrajina je mírně úspěšnější, ovšem ne zásadně. A ofenzíva postupuje velmi pomalu, neplní se původní záměr do konce roku ovládnout celé území Ukrajiny obsazené Ruskem, včetně Krymu.

V čem je problém?
Jeden z největších současných problémů Ukrajiny je ruská převaha ve vzduchu a samozřejmě i dobře připravená ruská obrana na „krymském směru“. Jako slibné se jeví postupně vyšší aktivity Ukrajiny ve vzdušném prostoru reprezentované útoky bezpilotními prostředky do hloubky ruského týlu, včetně úderů na Moskvu. Prohlášení prezidenta USA o rozhodnutí povolit předání letadel F-16 Ukrajině přichází sice pozdě, ale přece jen vytváří podmínky pro změnu poměru sil nad bojištěm. I když darované F-16 do současné ofenzívy nezasáhnou, v příštím roce mohou sehrát v odražení ruské agrese významnou roli. Výcvik ukrajinských pilotů již začal.

Je velká chyba, že Ukrajina nedostala letouny F-16 dřív?
Samozřejmě. Zdlouhavé politické debaty na toto téma oddalují moment nasazení letadel na frontu. To samé platí o stále ještě nedokončených debatách o poskytnutí raket dalekého dosahu. Dnes sice máme informaci, že USA povolili Nizozemsku a Dánsku dodat F-16 Ukrajině bezprostředně poté, co bude ukončen výcvik ukrajinských pilotů na těchto strojích. Dovolím si ale mírnit optimismus. Předně, realistický odhad nasazení F-16 do bojů je až v příštím roce. Vojenští odborníci mluví o polovině roku 2024. Určitě bude tlak, aby se čas zkrátil. Ale poslat nedocvičené piloty do války by mohlo mít opačný efekt.

To už se ale stalo relativně nedávno, kdy sice Západ dodal pozemní techniku, ale v reálu to příliš nefunguje...
Je to tak. Ukrajinští vojáci sice zvládají techniku a jednotlivé zbraně, ale jednotky a útvary nejsou sladěné. Proto mají velké ztráty. V případě F-16 je nutné si uvědomit, že se nejedná jen o jednotlivá letadla, ale jejich nasazení bude mít požadovaný efekt při implementaci celého systému. Součástí není jen podpora bojových misí ve vzduchu, ale úplně jiný pozemní servis těchto letadel, počínaje letištní infrastrukturou. Bylo by velmi dlouhé popisovat, co vše je potřebné k zajištění plného efektu dodání F-16 na Ukrajinu. Ale pouhé dodání letadel by bylo málo.

Jak si vysvětlujete, že prezident Zelenskyj jednal ve Švédsku o dodání Gripenů?
Popravdě nevím, co si o tom myslet. Přijde mi to zvláštní. I když samozřejmě chápu, že zmíněné letouny F-16 do současné ofenzívy nezasáhnou, ale to by nemohly ani Gripeny.

Co se vlastně stane, pokud Ukrajinci Rusy nevytlačí do podzimu?
Je to velké nebezpečí. Pokud nenajde ukrajinská armáda cestu, jak zrychlit postup a prolomit obranu na jakémkoli směru, bude problém cíle ofenzívy splnit. V takovém případě se fronta zastaví a obě strany budou připravovat svá vojska na další jarní ofenzívu. Budeme pravděpodobně svědky podzimních ruských útočných aktivit, které budou mít za cíl stabilizovat pozici ruských vojsk na frontě a zajistit co nejlepší podmínky pro přípravu na další období války. Nemyslím, že by se jednalo o klasickou „zákopovou válku“, ale pravděpodobně nelze předpokládat rozsáhlé manévry na bojišti.

KAM DÁL: USA se válkou na Ukrajině učí. Jejich střet s Čínou může svět uvrhnout do jaderné katastrofy, říká generál Šedivý.