Seriál Hospoda byl snad zakletý: Menzel se za svou roli styděl, Jarda Dušek často improvizoval

Seriál Hospoda se u diváků těšil velké popularitě. Letos se dočkal své další reprízy
Zobrazit fotogalerii (4)
  |   zajímavost

V textu úvodní písně se zpívá, že do naší hospůdky vedou jen tři schůdky – ve skutečnosti jich tam ale vedlo rovnou šest. Oblíbený sitcom Hospoda o příhodách štamgastů se natáčel už v roce 1996, diváky ale baví dodnes, a tak je pravidelně reprízován. Co jste o natáčení možná nevěděli? 

Přijde vám Hospoda jako typický seriál pro české prostředí? Hodně piva, místní vtípky i stálí hosté. Ve skutečnosti ho ale pro TV Nova vymyslel Kanaďan Tim Addison, který do Česka přicestoval v roce 1992 a všiml si, že tu nenatáčíme žádné sitcomy. Kdybyste se teď spěchali podívat do titulků, jestli tam jeho jméno najdete, zklameme vás – zákony o autorských právech byly tou dobou ještě v plenkách a nikde uveden není. O svém nápadu a následné realizaci tak ví jen on sám.

Třetí řada se řešila moc dlouho, nejlepší díl se ztratil

Hospoda ale nebyla prvním komediálním seriálem televize Nova. Předběhli ji Novákovi, kteří se u diváků rovněž těšili velké popularitě. Nakonec bylo o příbězích místních štamgastů natočeno celkem 52 dílů a v plánu byla třetí série. Scenárista Jiří Drejnar napsal dalších 26 pokračování, dochovaly se však jen dramaturgické posudky.

Proč? Řešilo se to tak dlouho, že muselo být nakonec od realizace upuštěno. Z některých herců se stali již pánové v letech a situace, do kterých by se dostávali, by nebyly uvěřitelné. Epizoda, která ukazuje to nejlepší z celého seriálu, se dokonce z archivu ztratila. Tenhle seriál byl snad zakletý!

Další zajímavosti z natáčení

  • Během jednoho natáčecího dne směli herci vypít maximálně tři piva. Používaly se speciální půllitry, které měly udělané dvojité sklo, takže pořád vypadaly, že jsou plné.
  • MUDr. Prášek, kterého hraje Jiří Menzel, pil víno. To proto, že Menzel pivo nenáviděl, a kdykoliv se ho jen napil, okamžitě ho vyplivnul. Scenárista byl od té dobroty, že kvůli němu scénář přepracoval. Ani s vínem nebyl ale herec spokojený, a tak dostával celou dobu rybízový džus. Menzel navíc nebyl žádný hospodský povaleč, a tak za jediné pozitivum svého účinkování v Hospodě považoval, že si za honorář zrekonstruoval koupelnu.
  • Ačkoliv je v seriálu zmíněno jméno hned několika hospod, název té seriálové se diváci nikdy nedozvěděli. Stejně tak v Hospodě nikdy nezazní, jaká značka piva se zde točí. 
  • Herečka Eva Čížkovská, která hrála servírku Janinku, byla během natáčení těhotná. Nikdo si ale ničeho nevšiml, protože do pátého měsíce přibrala maximálně pět kilo. 
  • Jedná se o jediný seriál TV Nova, který je natáčený pouze v jednom interiérovém ateliéru. 
  • Obvykle jsou názvy všech dílů (kromě pěti) jednoslovné.
  • Ve všech 52 dílech se objevil Ladislav Potměšil, Bronislav Poloczek a Jan Kanyza. Bez zajímavosti není, že postava Potměšila se jmenuje Václav – stejně jako policista ve filmové sérii Byl jednou jeden polda. Jedná se přitom o dvě jeho nejznámější role.
  • Petr Nárožný, který hraje Jardu Duška, přiznal, že mockrát během natáčení improvizoval mimo scénář. Hned v prvním díle se přitom postaral o chybu v seriálu. Když nese natočená piva, je vidět mikrofon. Ten je vidět třeba i ve epizodě Píchačky přibližně v čase 10:40.
  • Chyb a nesrovnalostí je v seriálu nespočet. Václav, kterého hraje Ladislav Potměšil, třeba říká, že je vyučený elektrikář, ale později nerozezná nulák od fáze na zásuvce a skoro ho zabije elektrický proud. Kachna zase říká, že má modrou knížku, ale později v 32. dílu neúčinkuje z důvodu vojenského cvičení. Když JUDr. Zatloukal zase řeší vloupání do hospody, říká, že se škodou 1 500 Kč se nejedná o trestný čin, nýbrž o přestupek. Nemá ale pravdu, protože vloupání je vždy trestný čin.

Díly oblíbeného seriálu reprízuje televize Nova každý všední den v 18:50.

Zdroj: TV Nova, ČSFD, wikipedia.org

KAM DÁL: Zajímavosti z Výměny manželek: Ženy zkouší podvádět a někdy se bojí, nejvíce se dívají třicátníci.