Liza Minnelliová slaví narozeniny. Idol homosexuální komunity bojoval s tloušťkou a závislostí na drogách

Liza Minnelli za svou nejslavnější roli ve filmu Kabaret získala Oscara i Zlatý glóbus
 

Patří mezi 12 největších ženských gay ikon všech dob. I přes časté skandály a neúspěchy v osobním životě se stala jednou z nejoblíbenějších hereček a zpěvaček své generace. Její slavná role ve filmu Kabaret jí změnila život, ale k umění už měla předpoklady od rodičů. Liza Minnelliová slaví 75 let…

O tom, že se bude věnovat umění, bylo jasné už v plenkách. Její otec byl úspěšný výtvarník, scénograf a choreograf. Maminka byla slavná herečka Judy Garlandová. V umění se pohybovalo i několik dalších členů této úspěšné rodiny. Sláva však neznamená štěstí a i když je člověk zavalen penězi, prochází si peklem. To je i příklad herečky Lizy Minnelliové. 

Dětství ve filmu

Právě díky zaneprázdněnosti svých rodičů prožila dětství mezi filmovými kulisami hollywoodských ateliérů. Už jako 14měsíční holčička se objevila ve filmu a ve třech letech si zahrála v muzikálu Tenkrát v létě. Většinu času se o ni starala chůva a rodinná nepohoda vyústila, když jí bylo šest let. Tehdy se rodiče rozvedli, což celý život nesla velmi špatně. 

S otcem si udržovala skvělý vztah, ale s matkou válčila celý svůj život. Ta zdědila po slavné mamince nevyrovnanou povahu, takže pro ně byl vzájemný konflikt denním chlebem. Sama Judy Garlandová podléhala návykovým látkám a prošla si pětkrát neúspěšným manželstvím. 

Jako matka

I když jí její životní styl dcera Liza vyčítala, paradoxně se vydala stejně komplikovanou cestou v dospělém věku. Nestálost v milostném životě doplňovala závislostí na drogách, alkoholu a lécích. Později se k tomu připojil i problém s nadváhou, který řešila radikálním zásahem léků do těla. 

Liza Minnelli se provdala čtyřikrát a nejslavnější je její vztah s australským rockerem Peterem Allenem, který se po sedmi letech manželství přiznal k tomu, že je homosexuál. Ze všech vztahů, kterými prošla, si Liza prošla jenom jedním těhotenstvím, které však skončilo smutně potratem. Nemá tak žádné děti. 

Herectví po mamince

I když se Liza s matkou vesměs nesnášely, byla to právě ona, kdo se poctivě staral o začátek její později velmi úspěšné kariéry. Díky pohybovým a pěveckým dovednostem se stala úspěšnou kabaretní a muzikálovou herečkou. Koncertovala také jako sólová zpěvačka. 

V herectví se snažila vyrovnat své matce, což se jí také částečně podařilo. První větší úspěch zaznamenala za roli neurotické studentky ve filmu Sterilní kukačka, který jí vynesl první nominaci na Oscara a Zlatý glóbus. 

Nejúspěšnější rolí v herecké kariéře je bezesporu původně muzikálový hit Broadwaye Kabaret, který producenti přenesli na filmové plátno. Na roli se připravovala se svým otcem, který pro ni vymyslel make-up, choreografie, ale také kostým. Dlouhá léta po obrovském úspěchu filmu, za který dostala Oscara a Zlatý glóbus, hrála stejnou roli také na Broadwayi. 

Roli ve filmu Kabaret nikdy nepřekonala. I přes několik šokujících skandálů spojených hlavně se závislostí na drogách, lécích a alkoholu je s Barbarou Streisand vnímána jako jedna z nejoblíbenějších hereček, které se zároveň celou kariéru věnují také zpěvu. Hlavně díky roli ve filmu Kabaret si získala obrovskou popularitu u gay komunity a časopis Out ji v roce 2014 zařadil mezi 12 největších gay ikon mezi ženami. 

KAM DÁL: Opravdové kokosy na sněhu. Čím se legendární komedie inspirovala skutečným příběhem?