Ukrajinka Iryna (66): Zelenskyj nebyl náš prezident. Rusové mohli mít část Ukrajiny i bez vraždění, ale Putin je hovado

Nejsou to jednoduché dny
  |   povídka

Ruská invaze na Ukrajinu změnila myšlení mnoha místních lidí. Zejména na východě Ukrajiny totiž byla celá řada obyvatel nakloněna k Moskvě. Tak jako Iryna a její rodina. Všichni jsou momentálně v České republice. Hovoří potichu až do chvíle, kdy jsme slíbili, že jejich totožnost zůstane zcela anonymní. Přesto, že svůj postoj k Vladimiru Putinovi přehodnotili poté, co ruské hordy začaly nepokrytě vraždit jejich krajany.

Vítat ruské tanky v ukrajinských městech je pro ně dnes nemyslitelné. Přesto, že ještě před začátkém invaze Putinovy armády by si o připojení k Moskvě klidně nechali vyprávět a zasněně se při tom usmívali. „Nevadilo by nám patřit k Rusku. Před válkou. Teď už ne. Jsou to vrazi,“ říká jasně paní Iryna.

Putin není člověk

Do České republiky přišla nejprve se dvěma dcerami. Poté za nimi dorazili další členové rodiny. Všichni utíkali z východu země. Konkrétnější být nechce. „Víte, my jsme se našimi postoji nikdy netajili. A teď jsme vyvrhelové. Upřímně řečeno, nikomu se nedivím, že se na nás dívá skrz prsty. Ale my jsme jen lidé, kteří se chtěli mít lépe. Netušili jsme, co Putin udělá.“

Ruští hackeři na Ukrajině na některých webech rozšířili zprávu, že je Volodymyr Zelenskyj na jednotce intenzivní péče. Prezident skrz videozpravodajství všem vzkázal, že se "nikdy necítí tak silný, jako právě teď."

Když Iryna vzpomíná na domov, oči se jí lesknou. Později přiznává, že místo, kde bydlela, už dnes neexistuje. „Já nikdy nevěřila, že v dnešní době bude někdo v Evropě schopen zabíjet bezbranné ženy, děti a posílat rakety na školy a nemocnice. Putin není člověk, ale hovado. Vždyť mohl mít kus Ukrajiny úplně bez boje.“

Putin zařídil, že je Zelenskyj náš

Bývalá učitelka naráží na to, že podobně jako její rodina přemýšlela i spousta jiných. Zelenskyj předtím nebyl náš prezident. Nevěřili jsme mu ani nos mezi očima. Loutka, kterou si tahají Američané. Ale to je teď jedno, je to pryč. V době krize se ukázal jako silný muž, za kterým ostatní půjdou. I my. Stále si o něm myslíme své, ale už ho bereme jako svého. Putin to zařídil.“

I když příběh paní Iryny není ojedinělý a podobně přemýšlí řada jejích krajanů, jsou samozřejmě i opačné názory. Například Světlana se nemůže vrátít domů, protože má "západní" názory. Její příběh přineseme příště.

Dobře si uvědomuje, že pokud se na Ukrajinu vrátí, určitě nepůjde do míst, kde žila. Nechce znovu budovat tam, kde ji znají. „Nejde to napravit. Nejsem naštvaná. Začneme jinde. Teď jsme v České republice, dcery mají práci, jsme v klidu. Rozmyslíme se, až podle toho, jak to na Ukrajině dopadne.“

I když vypadá se vším smířená, je vidět, že uvnitř se trápí. Ráda by domů, ten už ale nemá. A budoucnost se stejnými sousedy, kterým dost možná Rusové zabili známé či příbuzné, zkrátka myslitelná není. Nikdo se nemůže příliš divit.

(v článku je na žádost respondentky změněno jméno, fotka je ilustrační. Máte také zajímavý příběh, se kterým se chcete podělit? Pošlete nám ho do redakce!)

KAM DÁL: Ruský obchodník se smrtí, kterého hrál Nicolas Cage, hnije v americkém vězení. Putin vymyslel, jak ho dostat ven.


Zdraví a styl

Historie