Stříbro není jen šperk, pomáhá i při léčbě ran, popálenin či bércových vředů

Když se řekne stříbro, téměř každého z nás ihned napadne nějaký krásný šperk. Stříbro se ale nepoužívá jen ke zkrášlení člověka, ale z důvodu jeho celé řady účinků také v průmyslové sféře či dokonce v medicíně. Jak stříbro pomáhá po zdravotní stránce?

02.07.2018 - 11:30   |  
Stříbro není jen šperk, působí kladně i při léčbě nejrůznějších zdravotních problémů
Zobrazit fotogalerii (4)

Již staří Řekové a Římané jedli stříbrnými příbory či pili ze stříbrných pohárů, možná právě proto, aby posílili své tělo stopovým množstvím tohoto kovu. V nejrůznějších stříbrných nádobách dokonce cíleně uchovávali i vodu či potraviny, čímž předcházeli jejich rychlejšímu kažení. Naši předci často házeli do mléka či dalších tekutin i stříbrné mince. Dnes se možná už ani nedozvíme, z jakých všech důvodů bylo takto činěno.

V dnešní době se vyrábí i speciální tkanina se stříbrnou vrstvou, používaná nejen jako obvazový materiál, ale „šije“ se z ní i stříbrné oblečení. Tkanina má pro své uživatele řadu výhod, například je schopna rozvádět teplo – tj. v létě chladit a v zimě hřát.

Uplatnění stříbra v průmyslu i lékařství

Stříbro je v dnešní době pro své antimikrobiální účinky používáno i v řadě průmyslových odvětví. Své uplatnění najde například při letech do vesmíru, jelikož je součástí funkčního oblečení, využití najde také v lékařství. Díky antimikrobiálním vlastnostem ho již počátkem 20. století používali chirurgové ve formě tzv. stříbrných sutur k léčbě ran. Právě prostřednictvím stříbra se dařilo zejména snižovat rizika infikování rány.

Antibakteriální vlastnost i výroba preparátů

Již několik desítek let se stříbro používá i v rehabilitačních či léčebných preparátech či dokonce k výrobě zdravotnického materiálu, jako např. jehel či obvazů. Jednou z hlavních vlastností stříbra je jeho vysoká účinnost na mnoho druhů a typů bakterií. V minulosti bylo také zjištěno, že stříbro na mikroby působí několika způsoby, jež vedou buď přímo k úhynu buňky, nebo alespoň k zabránění jejího množení. Pro účinnost stříbra je také důležité, aby bylo v jaksi „aktivní,“ ionizované formě, která umožňuje navázání na jednotlivé buňky.

Stříbro k hojení běžných ran i bércových vředů

Stříbro je v posledních letech stále oblíbenější i pro ošetřování běžných ran, jako jsou nejrůznější odřeniny, popáleniny či menší řezná zranění. K nárůstu této léčby přispívají i nejrůznější medikamenty s obsahem stříbra – např. ve spreji, ve formě mikronizovaného zeolitového prášku. Ten následně přilne k ráně, kterou ošetří i částečně ochrání a není tedy vždy zcela nutné ránu překrývat obvazem či náplastí. Navíc je rána chráněna před infekcí a může „volně dýchat“.

Stříbro se jako látka používá i v kosmetice. V té pomáhá udržovat zejména krásnou pleť. Používáno je také v tzv. dekorativní kosmetice.

Materiály se stříbrem se používají rovněž k léčbě chronických ran, jako jsou např. bércové vředy nebo proleženiny. Zejména bércové vředy jsou velmi náchylné i k zanesení nejrůznějšími infekcemi. A právě přípravky či materiály se stříbrem plní funkci jakéhosi „ochránce“ před nimi či dokonce léčitele, který pomůže ránu rychleji vyléčit, uzavřít či obnovit tkáň.