Samota na mateřské vede k alkoholismu u žen. Jaká jsou další rizika?

Alkohol je metla lidstva
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Alkohol je metla lidstva. Své o tom ví i národ poctivého českého piva. Jen v Česku je rizikem alkoholismu ohroženo 1,5 milionu našich občanů. Velmi křehkou sortou jsou pak ženy. Od sunaru k baru totiž není vůbec dlouhá cesta.

Až každá desátá žena má problém s alkoholem. Nová studie, která proběhla ve 195 zemích, naznačila, že bezpečná dávka alkoholického nápoje je nula týdně. Zajít si na skleničku nebo si otevřít lahev vína k večeři by se tak mělo stát ve zcela výjimečných případech. Kdo není schopný vydržet bez alkoholu více než deset dní, má problém. Ženy v České republice se tedy čím dál častěji potýkají s velkými problémy. Kde je jejich původ?

V ohrožení alkoholu

U žen vzniká závislost na alkoholu o hodně rychleji než u opačného pohlaví. K tomu je ve společnosti až nespravedlivě nahlíženo na muže alkoholiky o hodně střízlivěji.

Stereotyp, kdy chlap pije jako Dán a žena mu to s poněkud poničenými nervy musí trpět, je u nás stále velmi rozšířený. Proto ženy svůj “kladný” vztah k alkoholu většinou tají a pro okolí je tento problém skoro nepovšimnutý. Výsledkem je, že žen trpících alkoholismem je dnes kolem půl milionu. Číslo se však stále nezastavuje a tendence jsou spíše opačné. Jaké jsou tedy hlavní příčiny tohoto problému?

Samota a deprese

Sklony k alkoholismu mají převážně konkrétní skupiny žen, které žijí samy, jsou častými dietářkami nebo zůstávají doma na mateřské. Osamělost a deprese spouští psychické potíže a pravidelná dávka alkoholu se stará o uvolnění stresu a úzkosti. Začarovaný kruh se tak začne otáčet a problém je na světě. Když se alkohol stává práškem na spaní nebo vyplněním prázdnoty, jen těžko se hledá řešení, jak z toho ven. Fyzické proporce ženu předurčují k rychlejšímu propadu do spirály alkoholismu. Méně vody v těle, menší játra než u mužů a vyšší obsah tuku v těle reaguje na jedno pivo radikálněji než třeba na muže.

Čím víc alkohol působí, tím větší závislost vzniká. Ta se většinou spouští po jednom až pěti letech pravidelné konzumace alkoholu. U žen je to díky fyzickým předpokladům o polovinu rychlejší.

Těžký návrat

Když si žena potíže přizná, tak splnila jeden z těch úplně nejdůležitějších kroků na cestě zpět do normální společnosti. Je pravda, že ženské pohlaví nespravedlivě zažívá o hodně těžší návrat než muži. Pohledy plné předsudků jsou stále v naší společnosti překážkami, které musí odvážná žena překonat, aby si získala zpět důvěru rodiny nebo zaměstnavatele.

Nejbolavější, ale zároveň neúčinnější motivací jsou vlastní děti. Ty většinou donutí ženu k neuvěřitelným výkonům. Buďte tedy obezřetní, aby se alkohol nestal až moc velkou samozřejmostí vašeho života.

Proč muži umírají dříve než ženy? Dlouhověkost jako nedostižný fenomén. Více čtěte zde.

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru