Monika je těžká astmatička a říká: Kvůli rouškám musím zvýšit dávky kortikoidů i ventolinu, moje tělo to nezvládá

Roman Prymula na konci dubna sliboval výjimku pro astmatiky, nakonec z ní sešlo
Zobrazit fotogalerii (2)
 

Už za dva týdny bychom mohli všichni sundat roušky, alespoň pokud jde o veřejná prostranství, kde se pohybujeme sami nebo s rodinou. Některé podmínky, kdy tuto ochranu mít nemusíte, však platí už dnes. Ovšem netýká se to astmatiků, pro které jsou roušky často problém. Popisuje to i paní Monika.

Představte si, že dýcháte a někdo vám sevře hrudník, plíce "nefungují". Lapáte po dechu, vzduchu se však nedostává. Může se přidat i kašel, se kterým nic neuděláte. Průběh se astmatikům zhoršuje na jaře a na podzim, kdy přicházejí také nejrůznější alergie, například na pyl. A právě v tom nejhorším období si musíte obličej chránit rouškou.

Astma se mi velmi zhoršilo

„Mé astma se za dobu, kdy používám roušku, zhoršilo natolik, že musím foukat kortikoidy a ventolin, oboje dvakrát denně. Tělo to prostě samo nezvládá. Přitom ventolin jsem opravdu hodně dlouho nepotřebovala, kortikoidy maximálně jednou za den. Co teď? Nikoho moc nezajímá, že nás to přímo ohrožuje,“ popisuje astmatička Monika.

Kortikoidy jsou syntetické 
chemické látky
, které mají strukturu jako hormony z kůry nadledvin - kortikosteroidy. Jejich účinek je široký. Hlavní využití v medicíně je tlumení imunitního systému na mnoha úrovních. Mohou zablokovat silnou autoimunitní či alergickou reakci, například u astmatu či u atopického ekzému.

Zároveň dodává, že nekouří. „Často se setkávám s tím, že lidi řeknou, abych nekouřila, když nemohu dýchat. Prý si mám sáhnout do svědomí. Tak pro všechny ty, kteří absolutně netuší, ještě jednou - nekouřím!“

Proč my nemáme výjimku?

Faktem je, že výjimky z nošení roušek existují. Nemusejí je mít děti mladší dvou let ani děti v mateřské škole. Za daných podmínek ani umělci, moderátoři, řidiči či lidé s duševními poruchami. Dále někteří pacienti či zdravotníci, pokud je to třeba k poskytnutí péče. A roušky nejsou nově třeba ani u přijímacích zkoušek nebo u státních zkoušek, kde ale platí nutné rozestupy minimálně 1,5 metru. 

Astmatici žádnou výjimku nedostali. „Upřímně nevím, co s tím dělat. Řešením je zavřít se doma a nevycházet ven. Ale to samozřejmě nejde dlouhodobě. Naprosto chápu, že někteří lidé jsou od nošení roušek oproštěni. Jen nechápu, proč ne těžcí astmatici,“ dodává Monika.

Co na to odborník?

Podle ředitele České iniciativy pro astma prof. MUDr. Petra Pohunka, CSc., ale není pravděpodobné, že by rouška sama o sobě vyprovokovala stah průdušek a astmatický záchvat. „Nejsou k tomu jasné důvody. Ale nošení roušek je jistě nezvyk a může být pro někoho vnímáno jako překážka při dýchání. V kombinaci se strachem ze záchvatu to pak může subjektivní dechové potíže vyvolat.“

Odborník doporučuje, aby člověk, který pociťuje problémy, vše probral s příslušným specialistou. „Ověří, zda skutečně dochází objektivně ke stahu průdušek. Provede tedy spirometrii po nějaké době nošení roušky, v době, kdy potíže jsou vyjádřeny,“ vysvětluje Pohunek. Dodává, že ani zvýšení dávkování kortikostreoidu není nic neobvyklého. „V dávce jednou denně je určeno pro nemocné s velmi stabilním astmatem, zvýšení může být za určitých okolností jistě potřeba. V každém případě by ale takové změny léčby měly být dělány po dohodě a podle doporučení ošetřujícího lékaře.“  

KAM DÁL: Zdravotní sestry v Itálii: Hrdinové nebo oběti? Jsou terčem díků, ale i odporné šikany.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru