Při močení trpíte nepříjemným pálením: Řešení je jednoduché a účinné

Bakterie, které ve většině případů způsobují problémy s močovými cestami, jsou hlavní příčinou nadstandardní kyselosti moči
Zobrazit fotogalerii (3)
10.06.2020 - 18:20  

Až tři čtvrtiny žen mají problémy se stále častějším nutkáním chodit na toaletu, která se během pár dnů může proměnit na místnost utrpení. Pálení a další potíže spojené s močením lze akutně řešit zejména pomocí analgetik. Existuje však i šetrná podpora, jež neutralizuje kyselé pH moči, které je hlavním strůjcem pálení i dalších nepříjemných pocitů.

Říká se, že člověk by měl vypít minimálně dva litry vody denně. S tím je však zákonitě spojeno i častější chození na toaletu a zejména u žen tedy již zmiňované pálení. Bakterie, které ve většině případů způsobují problémy s močovými cestami, jsou hlavní příčinou nadstandardní kyselosti moči. Ve chvíli, kdy přijde citlivá výstelka močové tribuce do kontaktu s kyselým pH moči, pociťují ženy nepříjemné pálení a někdy i řezání.

Kromě analgetik pomůže i neutralizace pH

Poměr kyselin a zásad vyjadřuje hodnota pH: Z pohledu chemie je neutrální hodnota pH 7, hodnoty pod ní jsou kyselé, hodnoty nad ní zásadité. Vnitřní prostředí našeho těla má mít mírně zásaditý charakter. Hodnota pH lidské krve leží v zásadité oblasti mezi pH 7,36 až 7,44. O překyselení mluvíme tehdy, když hodnota pH krve klesne pod 7,36. Při hodnotě pH vyšší než 7,44 mluvíme o alkalóze.

Rovnováha lidského těla je založena i na dynamické rovnováze pH všech tekutin a buněk lidského organismu. Bakterie způsobující v lidském tělě kyselost moči rozkládají močovinu na amoniak. Ten následně zvyšuje hodnotu pH v moči a zapříčiňuje následně trápení milionů žen na toaletě. Řešení a úlevu lze, kromě již zmíněných analgetik, hledat také v neutralizaci pH v moči. Právě ta je jednou z cest k odstranění tohoto nepříjemného problému.

Jak s problémem zatočit

Když už problémy močových cest nastanou, je potřeba s nimi co nejrychleji "zatočit". Důležité je zejména neomezovat pitný režim, spíše naopak dostatečně pít. K tomu je dobré hledět i na správný výběr spodního prádla - ideální volbou je bavlněné. K výše zmiňované neutralizaci pH moči lze využít například citronan sodný či draselný, které rychle nejutralizují kyselé pH v moči. Dobré je jíst i vhodnou stravu a vyhýbat se nezdravým a tučným jídlům.

Kyselinotvorné jsou např.: maso, ryby, mléko a mléčné výrobky, vejce, obilí a luštěniny, cukr a umělá sladidla, alkohol nebo káva. Zásadotvorné jsou zejména: ovoce a zelenina.

Citronany v lékařství i potravinářství

Právě výše zmíněné citronany se využívají v celé řadě odvětví. Například citrát draselný se používá jako regulátor kyselosti do cukrovinek, uměle přislazovaných želé, ovocných nápojů, džemů, sýrů a salámů. Využití najde i při výrobě margarínů a je i v masných výrobcích. Kromě toho má vlastnost vázat železnaté a měďnaté ionty, které katalyzují samovolnou oxidaci tuků, a tím může zabraňovat procesu žluknutí. 

Dále se používá jako emulzní stabilizátor. Jeho uplatnění nalezneme i v lékařství jako močopudný prostředek a díky své vlastnosti - regulaci pH - se používá ke snížení kyselosti moči nebo jako žaludeční antacid (látka, která neutralizuje kyselinu chlorovodíkovou v žaludeční šťávě, a tím snižuje kyselost v žaludku).

KAM DÁL: Doktor Sova: Druhá vlna koronaviru přijde, může být ještě horší. Pomůže očkování proti chřipce.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru