Šedý zákal se netýká jen seniorů, oslepnutí zabrání pouze operace. Dosáhne na ni však jen někdo

Šedý zákal je nejčastěji způsoben stárnutím, tzv. senilní katarakta
Zobrazit fotogalerii (2)
09.05.2020 - 08:00  

Šedý zákal vzniká kvůli zakalení čočky. Nejprve nemusí vidění výrazně ovlivňovat, ale postupně dochází ke zhoršování zraku, které se projevuje zamlženým viděním a částečným zkreslením obrazu a barev. Odtud označení "šedý" zákal. Netýká se přitom zdaleka pouze seniorů přesto, že právě u starších lidí je nejčastější příčinou slepoty. Operace je často nutná, ale ne každý na ni dosáhne.

Pravdou je, že protože je šedý zákal součástí přirozeného stárnutí oka, většinou se objevuje u starších lidí. Rostoucí počet pacientů s touto zdravotní komplikací tedy souvisí se zvyšujícím se věkem dožití. Současně je ale třeba uvést, že šedý zákal se může vyskytovat i v mladších věkových kategoriích. Důvodem může být úraz, užívání určitých léků nebo jiné onemocnění. Pokud je šedý zákal vrozený, příčinou bývají zpravidla zevní vlivy v průběhu prenatálního vývoje.

Čím dříve se operuje, tím lépe

Léčba šedého zákalu spočívá v nahrazení zkalené čočky umělou, průhlednou. Přesvědčení, že zákal je nutné nechat "uzrát", je chybné. Naopak. Dle primářky MUDr. Věry Kalandrové z brněnské oční kliniky Lexum včasný zákrok snižuje rizika: „S pokročilým šedým zákalem stoupá procento komplikací a i pooperační rehabilitace bývá horší a delší. Nehledě na to, že s horším viděním bývá pacient ohrožen úrazem, nevnímá dobře barvy, neměl by řídit auto a celkově má horší kvalitu života. Operace pacienta nijak nezatíží, proto není důvod řešení šedého zákalu odkládat.“

Data ukazují, že celosvětově je šedý zákal nejčastější příčinou slepoty u starších lidí. Týká se 2 ze 3 lidí ve věku 65 let (čerpáno z knihy Oční lékařství, autor Pavel Kuchyňka a kolektiv). Ale nejen jich. Zhoršení zraku se přitom nejprve projeví při intenzivním, nebo slabém osvětlení a při aktivitách vyžadujících zaostření.

Zatímco při některých zákrocích je vhodné volit zimní měsíce, v případě šedého zákalu je možné provádět náhradu celoročně. Pacienti přitom musí plánovat s předstihem. „Čekací lhůty na operace bývají v České republice do dvou měsíců, ale záleží na kapacitách jednotlivých pracovišť. Ve specifických případech může být operace šedého zákalu i akutní,“ upřesňuje MUDr. Martin Fučík z pražské kliniky.

Za co si budete připlácet

Pojišťovny hradí v rámci operace šedého zákalu implantaci sférické čočky, která zajistí vidění na jednu vzdálenost. Její nevýhodou je fakt, že její pomocí není řešena jiná dioptrická vada. Pokud tedy trpíte současně krátkozrakostí, dalekozrakostí, astigmatismem nebo si přejete čočku s lepším kontrastem a hloubkou, budete si muset připlatit.

„Pojišťovny hradí základní typ nitrooční čočky, samozřejmě i základní čočky jsou na našich klinikách z vynikajícího materiálu a velmi kvalitní. Pokud ale pacient požaduje nejdokonalejší vidění, jakého lze dosáhnout, volí si čočku asférickou a v případě, že má astigmatismus, čočku asférickou torickou. Se všemi těmito čočkami vidí pacient ostře na jednu vzdálenost. Pokud se chce zbavit i brýlí na střední vzdálenost a do blízka, volí dále čočku víceohniskovou nebo trifokální,“ doplnila doktorka Kalandrová.

Po operaci je většina pacientů schopna odejít s doprovodem domů. Den po operaci zkontroluje stav oční lékař, vidění přitom bývá již v pořádku.

KAM DÁL: Některá psí plemena jsou náchylnější k šedému zákalu. Víme, která to jsou.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru