Za hemoroidy se stydět nemusíte, má je totiž úplně každý. Kdy ale začínají být nebezpečné?

U žen se toto onemocnění mnohdy vyskytne v souvislosti s těhotenstvím a porodem
Zobrazit fotogalerii (3)
15.10.2020 - 07:30  

Když fungují, nevíme o nich. Když se ale ozvou, je to problém. A ten má podle lékařských statistik až 60 procent dospělých na celém světě. Trpěl jimi, anebo právě trpí, každý druhý Evropan. Takové jsou hemoroidy: zvětšené a zduřelé žíly v oblasti konečníku, projevující se při potížích nepříjemným svěděním, bolestmi i krvácením. 

Jejich onemocnění patří mezi civilizační choroby a způsobuje je pasivní, "sedavý" způsob života a nezdravé stravování. I proto se s nimi i u nás potýkají až tři čtvrtiny lidí nad 30 let. Nejčastěji pak trápí čtyřicátníky až pětašedesátníky.

„Možností léčby je řada, nejrychleji, nejúčinněji a takřka bezbolestně lze ale hemoroidy operovat metodou HAL-RAR využívající ultrazvuk,“ vysvětluje zkušený chirurg MUDr. Roman Fraško. Metoda, nabízená pacientům zatím hlavně v západní Evropě, je tak nyní plně dostupná i u nás.

Trpí více než polovina dospělých

Málokdo si uvědomuje, že hemoroidy máme všichni, je to normální součást konečníku. „Pokud ale dělají potíže a je nutné je léčit, pak se o nich hovoří jako o onemocnění. A to se i u nás týká více než poloviny dospělých, mírně převažují muži. U žen se toto onemocnění mnohdy vyskytne v souvislosti s těhotenstvím a porodem,“ vysvětluje MUDr. Roman Fraško, specialista a také školitel léčby hemoroidů právě pomocí unikátní ultrazvukové sondy.

O hemoroidech věděl své už starověký lékař Hippokrates v 5. století před naším letopočtem. Prosazoval jejich léčbu speciálními rozžhavenými železy a ošetřování pomocí obkladů namáčených ve víně.

Její hlavní předností je podle něj zejména maximální šetrnost vůči pacientovi. Velkou výhodou na Klinice GHC Praha je také rychlost ošetření. Na zákrok se tu lze objednat už za několik dnů či týdnů a poté se téměř okamžitě vrátit zase domů a do práce. 

Operace bez řezání

Podle doktora Fraško je metoda HAL-RAR vyzkoušenou lékařskou technikou, která léčí hemoroidy ve světě již téměř dvacet let. Na rozdíl od známých ambulantních metod hemoroidy odstraňuje trvale a oproti klasickým operacím jde o zákrok opravdu revoluční - bez řezání a otevřených ran. „Lékař nejprve jemně zavede do konečníku ultrazvukovou sondu. Ta přesně najde místa, kde se nacházejí žíly, které zásobují hemoroidy, tedy uzly, krví,“ vysvětluje chirurg.

Metoda HAL pak spočívá v tom, že každou takovou žílu podváže dvojitým stehem. „Jakmile se uzavře přítok krve, začnou se hemoroidy okamžitě smršťovat. Uzel se zmenšuje, až nakonec zcela vymizí. O úspěšnosti zákroku se pak chirurg hned přesvědčí pomocí ultrazvukové sondy,“ popisuje doktor Fraško výhody metody HAL, která vznikla v 90. letech 20. století v Japonsku.

Její "nadstavbou" je pak podle jeho slov metoda RAR. „Ta se využívá v případě hemoroidů vyšších stadií, tedy III. nebo IV. stupně, když vyhřezlé hemoroidální uzly vystupují ven z konečníku. Takový výhřez se chirurgicky napravuje a lékař jej vrací pomocí stehu zpět.“

Hemoroidy netrápí jen člověka. Ve zvířecí říši se s obdobným onemocněním setkáme zejména u opic, psů, koní a koček. Člověka však postihuje toto onemocnění mnohem častěji.

Šetrný zákrok "na počkání"

Účinná úleva od všech stadií hemoroidů je ve srovnání s klasickými chirurgickými postupy výrazně šetrnější. Operace metodou HAL-RAR trvá řádově desítky minut a předchází jí narkóza. Velkou výhodou pro pacienta je, že během zákroku nevznikají žádné řezné, otevřené rány. Krátká je i doba hospitalizace: pouze jeden den.

„Výrazně kratší než při klasických operačních technikách je i rekonvalescence a celkové hojení. Hned po plném probuzení z narkózy můžou lékaři propustit pacienta domů. Operovaný pak ve většině případů pociťuje pouze tlaky v konečníku. A do práce se může vrátit už pár dní po zákroku,“ říká doktor Roman Fraško. HAL-RAR má podle něj všude ve světě téměř devadesátiprocentní úspěšnost.

„Právě hemoroidy na naší klinice patří mezi nejčastější operační výkony, které jsou tu spolu s dalšími zákroky plastické a laparoskopické chirurgie vyhledávaným ošetřením,“ dodává specialista, který se hemoroidům a jejich léčbě věnuje už deset let. Zkušenosti nasbíral zejména na I. chirurgické klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, kde jako lékař rovněž působí, a během výukových stáží v Německu a Rakousku. Jak klasickou chirurgickou technikou, tak metodou HAL-RAR už odoperoval desítky nemocných.

KAM DÁL: Primář Schütz: U potravinových doplňků nikdy nevíte, co obsahují. Lidé si pomalu uvědomují, že léčitel s mastí nepomůže.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru