Jiří Lípa z lhotecké palírny: „Vypálit si můžete i z mrkve!“

Pálit je možné ze všeho možného, dokonce i ze zeleniny.
 

Pro nechat vaše ovoce shnít nebo zplesnivět? Jednou z možností, jak jej využít je vypálit si z něj lahodnou pálenku, a to za pár korun. Jak to probíhá jsme se zeptali odborníka, Jiřího Lípy z lhotecké palírny. Zde se chlubí tím, že na rozdíl od jiných palíren vám vypálí výhradně z vašeho ovoce. 

 

V čem je lepší, aby se pálil pouze jeden druh ovoce, od jednoho určitého pěstitele?

Velké pěstitelské pálenice mívají kotle s kapacitou 300 – 400 litrů, nezřídka i vyšší; takové množství ovoce však většinou běžný malopěstitel nedokáže ze svých přebytků dát dohromady. Proto musí docházet ke kumulaci kvasů různých kvalit od několika pěstitelů a výsledný produkt je pak svojí kvalitou poplatný této kompilaci. Pokud jsou všechny vložené kvasy připravené z kvalitního ovoce a řádně opečovány, má kořalka očekávanou kvalitu. V opačném případě může konečný produkt pokulhávat jak chuťově, tak i množstevně.

Lhotecká palírna disponuje jedním z nejmenších průmyslových kotlů – jeho kapacita je 150 l kvasu. Takové množství ovoce již není nepřekonatelnou metou pro každého jednoho pěstitele – ten pak má  jistotu, že se jedná skutečně a výhradně o jeho produkt, který určitě neobsahuje nedozrálé shnilotiny původem odněkud ze škarpy.

 

Kolik ovoce musí pěstitel přivézt?

Jak je naznačeno shora, optimální množství dovezeného kvasu činí 150 l (případně jeho násobky). Filozofií palírny je zaplnit volné místo v nabídce, a vyrábět autentickou, adresnou kořalku – pěstitel má jistotu, že se jedná skutečně o zkapalněný výsledek jeho zahrádkářského snažení.  Tím však není řečeno, že pěstitel nemůže přivézt i objem menší, resp. větší, než 150 litrů. Množství, jež aspoň trochu přesahuje metrák, se při jisté menší produktivitě technologického procesu dá ještě vypálit samostatně, menší objem se však po dohodě s pěstitelem musí sdružit s kvasem dalšího klienta.

 

Co vše lze využít pro pálení?

Královnou je bezesporu švestka. Jak kvalitou, tak i kvantitou. Vhodné jsou pochopitelně i ostatní druhy běžně pěstované v našem klimatickém pásmu. Obecně se dá konstatovat, že veškeré ovoce (ale třeba i zelenina – sám mám za sebou výrobu např. mrkvovice), které obsahuje dostatečné množství cukru a je zkvasitelné, je vhodné pro výrobu pálenky. Je však třeba mít na paměti, že se musí vždy jednat o produkt, který si pěstitel vypěstoval na svém pozemku – tedy ani ne ovoce koupené, darované, kdekoliv nasbírané, nebo, nedejbože, ukradené…

 

V další části rozhovoru, které připravujeme na další týden, se dozvíte třeba o tom, co vše ovlivní kvalitu pálenky, nebo jak vlastně pálení probíhá...

 

O pálení jsme již psali v tomto článku

 

 

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru