Kolínský zámek dostane nový kabát: Bude milionová rekonstrukce stát za to?

Další projekt z kolínské radnice je v plném proudu. Jedná se o opravu fasády zámku, momentálně se pracuje na zadní stěně. Budou investované miliony vidět?

14.04.2017 - 18:00   |  

Během první etapy se bude opravovat západní stěna křídla. Ta by měla být hotová někdy na konci října. Druhá etapa se uskuteční v rámci východní a jižní stěny tohoto křídla, přičemž k této akci dojde někdy na startu následujícího roku.

Město se zdá v poslední době být tak trochu mistrem v získávání dotací. Projekt opravy fasád nebude výjimkou. "Na opravu fasády bude čerpána dotace z Ministerstva kultury z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, část bude financována také z městských peněz. Celkové předpokládané náklady na opravu fasády jsou 4 a půl milionu korun," uvedla mluvčí starosty města Iva Blümelová.

Historie zámku sahá až do roku 1437, kdy jej začal stavět husitský hejtman a kněz Bedřich ze Strážnice. Nazval ho Lapis refugii - Kámen útočiště. Dodnes se v Regionálním muzeu v Kolíně dochovala deska z původní brány.

Rekonstrukce probíhá a bude pokračovat

Kousek po kousku se snaží Kolín zámek co nejvíce vylepšit po estetické stránce. Je vypracována studie na rehabilitaci, rekonstrukci a dokonce dostavbu zámku. Dosud nejviditelnější zásah se stal v roce 2007, kdy se zbourala vysoká, betonová spilka bývalého pivovaru nebo také odstranění bývalých ječných půd. 

K tomu, aby se zámek zrekonstruoval úplně, ale stále chybí poměrně vysoká finační suma, konkrétně by se mělo jednat o několik desítek milionů. Město se ale nevzdává a i nadále bude o další dotace usilovat. To potvrdila i radnice. 

Kolín chce zušlechtit i Komenského park

Momentálně je vše ve fázi, kdy se především sbírají poznatky ze stran obyvatelstva. Právě podle jejich názoru chce následně město konat kroky, které by mělo z nevzhledného parku udělat městský skvost. K prvním krokům by ale mělo dojít nejdříve v následujícím roce. 

Klíčová slova:

Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.