Na obzoru je "zázračný" lék na hubnutí. Dvacet kilo dolů není problém, má to ale řadu háčků

S rychlým hubnutím je to vždy ošemetné, lepší je cvičit než spoléhat na zázračné léky
  |   zajímavost

Nový lék na obezitu od amerického farmaceutického gigantu Lilly se ukazuje velmi slibný, protože lidé, kteří si jej každý týden aplikovali, zhubli v průměru o 22,5 procenta své tělesné hmotnosti. Bohužel, věc má spoustu háčků.

Obezita dosahuje celosvětové epidemické úrovně a týká se mnoha různých věkových a socioekonomických skupin. Na trhu je k dispozici mnoho různých programů a léků na hubnutí a neustále se vytvářejí a testují nové technologie a léky, které mají pomoci těm, kteří chtějí zhubnout. Nedá se však říct, že by nějaký stoprocentně fungoval.

Neustálý pocit hladu

Lidské tělo je totiž velmi složitý systém. Když tělo potřebuje energii, tedy kalorie, uvolňuje hormon ghrelin, který v nás následně vyvolává pocit hladu. Po konzumaci chutného jídla pak tělo produkuje méně ghrelinu a naopak uvolňuje hormony jako GLP-1 (glukagonu podobný peptid-1), PYY (peptid YY) a leptiny. Tyto hormony nám pomáhají cítit se sytí. Takto to běžně funguje a náš život se skládá z neustálého balancování ghrelinů, peptidů a leptinů.

Při snaze zhubnout se hormony sytosti neustále snižují a hormony hladu naopak zvyšují, což je problém, protože to vede k neustálému pocitu hladu. Kdo někdy zkoušel hubnout, tak to jisté zná.

Méně hladu, více výdeje energie

Nový lék tirzepatid jde právě po tomto faktoru. Kombinuje dva syntetické imitátory hormonů: GLP-1 a GIP (glukózo-dependentní inzulinotropní polypeptid). V preklinických modelech se zdá, že GIP zvyšuje energetický výdej a snižuje příjem potravy. To je skutečně slibná kombinace.

Společnost Lilly představila výsledky své studie 28. dubna 2022. Tato studie byla první klinickou studií fáze 3, která hodnotila účinnost a bezpečnost léku u dospělých. Studie se zúčastnilo více než 2 500 osob v devíti zemích. Průměrná hmotnost účastníků byla 105 kilogramů a měli si podávat týdenní injekce léku v nízké (5 mg), střední (10 mg) a vysoké (15 mg) dávce nebo placebo po dobu 72 týdnů. Nejúčinnější byla nepřekvapivě nejvyšší dávka léku a v průměru tato dávka pomohla snížit tělesnou hmotnost účastníků o 22,5 %, tedy asi 20 kilogramů. To je skutečně velmi dobrý výsledek.

„Tirzepatid je prvním zkoušeným léčivým přípravkem, který ve studii fáze 3 dosáhl v průměru více než 20procentního poklesu hmotnosti, což posiluje naši důvěru v jeho potenciál pomoci lidem žijícím s obezitou,“ uvedl ve svém prohlášení Jeff Emmick, MD, PhD, viceprezident pro vývoj produktů společnosti Lilly.

Nežádoucích účinků je bohužel mnoho

Ovšem nejásejme předčasně. Studie ukázala také nedostatky tohoto léku. Tirzepatid může vyvolat mnoho nežádoucích účinků, jako je zvracení, průjem, nevolnost a zácpa, které se zhoršují s vyšší dávkou. Je třeba zachovat opatrnost, protože tuto studii provedla sama farmaceutická společnost a dosud nebyla publikována a není tedy ještě recenzovaná. Pokud však vše půjde dobře, může být lék za několik let dostupný na trhu.

Zdroj: iflscience.com

KAM DÁL: Kdo nechce hltat pilulky nebo si píchat injekce, může zkusit cvičit tenhle jednoduchý cvik.

Klíčová slova: