Lesk jako blesk: Jak vyčistit usazeniny vodního kamene na WC?

Velkou pozornost věnujte při mytí i takzvanému límci záchodové mísy
Zobrazit fotogalerii (6)
25.04.2017 - 14:00   |  

Do čištění záchodu a záchodové mísy se nikomu moc nechce. Čistota WC je ale nutnost. Tvrdá voda v míse způsobuje nepěkné usazeniny vodního kamene, který je třeba odstranit. Je celá řada způsobů, jak porcelánovou mísu usazenin zbavit. Které to jsou?

Co by tomu řekla návštěva, která by si u nás odskočila? Porcelánová mísa se i zevnitř musí blýskat čistotou. Nikdo nebude brát ohled na to, zda máme doma měkkou nebo tvrdou vodu, a také pro náš dobrý pocit je lepší, když budeme mísu na našem WC pravidelně čistit. Jak na to?

Kupovaná chemie

Nalijte do záchodové mísy čisticí prostředek. Během vašeho úklidu jiných částí WC začne působit na usazené nečistoty a naleptá vodní kámen. Pod límec mísy nadávkujte čisticí gel. Všechny přípravky si vybírejte raději bez chloru, přesněji chlornanu sodného. Působí sice jako bělidlo, ale současně naleptává keramiku. V pórech se pak usazuje močovina a i bílá toaleta pak nelibě páchne.

Mísu důkladně vyčistěte záchodovou štětkou. Ty speciální mají navíc malé ouško, kterým se dostanete pod okraj mísy a odstraníte naleptaný vodní kámen. Při čištění úchytů záchodového prkénka s řadou spár se neobejdete bez starého a roztřepeného kartáčku na zuby. Vyčistíte jím i nejmenší skuliny. Pak mísu i prkénko omyjte čistou vodou a vytřete do sucha opět mikrovláknovou utěrkou.

Nejen otřít, ale i vydezinfikovat byste měli vše, na co se mezi použitím toalety a umytím rukou sahá – prkénko, víko, splachovadlo a umyvadlo a baterii. Jestliže si chodíte mýt ruce do koupelny, pak i kliky obou dveří a vypínače.

Pozor na poškození glazury

Pozor na prostředky s chlornanem sodným, což jsou právě speciální WC čističe, gely a „kachny", určené přímo na toaletu. Pokud je necháváte v toaletě přes noc, můžete napáchat více škody než užitku. Chemické prostředky při dlouhodobém působení totiž mohou neznatelně, ale nevratně poškodit nejen povrch glazury, v níž se pak budou více usazovat nečistoty, ale navíc při přiklopení sedátka mohou agresivní výpary poškodit panty sedátka a i sedátko samotné.

Můžete použít chemikálie se značkou WC net. Jsou k dostání v několika typech vůní a mají dobrou vychytávku. Na vrcholku balení je zobáček, kterým se dá čisticí prostředek výborně nanést pod okraj mísy. Po aplikaci jej nechte jen tak pět až deset minut působit, po spláchnutí znova naneste a štětkou vydrhněte. Na závěr opět spláchněte.

Horký ocet a voda – oblíbený způsob

Kyselina octová neboli běžný ocet je velmi oblíbený způsob používaný eokologicky smýšlejícími jedinci. Příprava i způsob použití je snadný a bezpečný. Litr octu přivedeme do varu. Pro zvýšení účinku přidáme jedlou sodu, rozmícháme a nalijeme do záchodové mísy.

kyselina citronová - rozpustíme ve vroucí vodě a opět nalijeme do záchodové mísy.

kyselina solná (chlorovodíková – HCl, 35%) -  je sice nejúčinnější, ale může poškodit povrch záchodové mísy. Při manipulaci s touto kyselinou si vezměte rukavice a v míse ji nechte působit jen krátkou dobu.

Nezapomeňte na límec a umyjte i štětku

Velkou pozornost věnujte při mytí i takzvanému límci, tedy zakrytému hornímu okraji mísy. Je špatně přístupný, proto se zde usazuje nejvíce bakterií a nečistot a odstranit je není zrovna jednoduché. Zjednodušit to mohou štětky se speciálním trčícím kartáčkem, kterým se pod okraj snadno dostanete.

Nezapomeňte v čistotě udržovat také záchodovou štětku. Zde firmy tak trochu myslí za vás a nabízejí výrobky, které mají ve štětinách stříbro proti množení bakterií. Můžete mít také v držáku štětky i speciální dezinfekční sprej. Ten po každém použití a vrácení kartáče do stojanu štětiny vydezinfikuje. Pokud podobný vynález nevlastníte, kartáč jednou týdně propláchněte v roztoku vody a dezinfekčního prostředku, klidně toho, který používáte k čistění toalety a osprchujte horkou vodou. Alespoň dvakrát ročně byste měli koupit štětku novou.