Drsný život v dluhové pasti

Po dobu insolvence hospodaří dlužník s minimální částkou, která se pohybuje mezi 8 a 12 tisíci korunami.
 

Řada zadlužených rezignuje na řešení své situace. S exekucí na krku se uchylují k majetkové kriminalitě, nebo pracují na černo. Podle Exekutorské komory ČR u nás žije minimálně 120 tisíc neřešitelně zadlužených. O zlepšení situace se snaží v dluhové poradně RUBIKON Centra.

Jak se žije v osobním bankrotu?

RUBIKON Centrum je nestátní nezisková organizace, která již přes 20 let vytváří programy směřující ke snižování recidivy. Tím šetří prostředky daňových poplatníků a přispívá k bezpečí společnosti. Její snahou je opětovně začlenit lidi s trestní minulostí do společnosti, rozvíjet jejich konkurenceschopnost na pracovním trhu a posílit jejich ekonomickou situaci.

"Mně se do té insolvence nejdřív nechtělo, já se bál. V RUBIKONU mě ale podpořili a najednou koukám – rok a čtvrt pryč a já mám vynikající práci, dluhy zaplaceny a všichni kolem se na mě dívají tak jako dřív, než jsem šel do kriminálu. A už věří tomu, že ten kriminál byl z mojí strany přešlap a že se to už nebude opakovat,“ vzpomíná pan Petr, který se spolu s 16 dalšími klienty RUBIKON Centra sešel poslední únorový den v hotelu Hilton.
 
Život v insolvenci není snadný, pro dlužníka je to však často jediný způsob, jak se dostat z naprostého dna, které se spolu s rostoucími úroky z prodlení a náklady vymáhání stále prohlubuje. Člověk se v osobním bankrotu zavazuje, že v průběhu pěti let splatí nejméně 30 % svých závazků.

Po dobu insolvence pak lidé hospodaří s minimální částkou, která se zpravidla pohybuje mezi 8 - 12 tisíci korun podle toho, zda mají rodinu a podle výše příjmu.
 
„Zkuste si představit ty psychické stavy, když vám každý měsíc insolvence sebere okolo 20 tisíc korun a vy dostanete 9 240,- Kč plus diety,“ upřesňuje dále Petr.

Čtěte také: Je možné překročit trestní minulost? V Úvalech ukázali, že ano!

 

Kdo na insolvenci nedosáhne, často rezignuje

 
Přesto však ti, kterým je osobní bankrot schválen, mohou hovořit o štěstí. Celá řada lidí totiž na insolvenci nedosáhne. Důvodem může být nestabilní zaměstnání, nedostatečný příjem nebo příliš vysoká výše dluhů.
RUBIKON Centrum proto dlouhodobě usiluje o rozšíření možností oddlužení tak, aby na něho dosáhl větší okruh dlužníků. V alternativních formách oddlužení vidí řešení pro lidi, kteří díky zadlužení často vypadávají z legálního trhu práce.
 
„Z dat Exekutorské komory ČR víme, že i když zadlužení v ČR nenarůstá, z let ekonomické krize a divokého zadlužování zde máme skupinu min. 120 tisíc osob, které jsou neřešitelně zadlužené – mají vícečetné exekuce. Ze zkušenosti s takto zadluženými lidmi můžeme předpokládat, že již rezignovali na řešení své situace, často kvůli nedostatku informací o tom, jaké by situace mohla mít řešení,“ uvádí Kateřina Jirová, vedoucí dluhové poradny RUBIKON Centra.

Zároveň dodává, že pro část z nich řešení zatím neexistuje. „Čeká je doživotní zápas s exekucí a s tím spojená tendence např. k práci na černo, majetkové kriminalitě a závislosti na systému sociálních dávek.  Ti lidé prostě ztrácí motivaci k tomu žít normálně a to se společnosti nevyplácí,“ uzavírá Jirová.

Čtěte také: Šance začít znovu boří mýty a pomáhá trestaným nalézt zaměstnání


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru