Jiří Šlitr: Doktor Klavír s talentem, jejž zhatila předčasná smrt

Jiří Šlitr by se letos dožil 95 let
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Typická pro něho byla černá buřinka a nehybný obličej v každé situaci. Kdyby se před 95 lety Jiří Šlitr nenarodil, možná by česká scéna populární hudby vypadala jinak. On tu však byl a s ním i jeho geniální hra na klavír, jeho herectví a písničky, jež složil. A nejen to. Jiří Šlitr byl také nadaný výtvarník, který se věnoval hlavně perokresbě a kresbě tužkou. Jeho profesní život byl spjat mimo jiné aktivity také s divadlem Semafor a Jiřím Suchým, s nímž vytvořil nezapomenutelnou dvojici S+Š.

 

Nadání na hudbu a kreslení v Jiřím Šlitrovi podporovali hlavně jeho rodiče. Maminka ho naučila hrát na klavír a od tatínka, jenž byl učitelem kreslení, pochytil malování. Obě tyto dovednosti se pak staly jeho hlavní životní a pracovní náplní, ačkoliv by se byl mohl věnovat i právu. Na právnické fakultě Karlovy univerzity totiž získal titul JUDr. Láska k umění však zvítězily nad paragrafy a Jiří Šlitr se začal ubírat cestou hudebního skladatele, baviče, pianisty a výtvarníka.

Spolupráce s Miroslavem Horníčkem

Poměrně zásadní vliv na jeho pozdější život měla dvouletá vojenská služba, již si plnil v Milovicích v letech 1949 až 1951 jako výtvarník Ústředního domu armády. Zde se totiž potkal s textařem a scenáristou Pavlem Koptou a společně napsali pár písniček. P. Kopta potom pomohl J. Šlitrovi dostat se na Barrandov.

Tam hrál na svůj milovaný klavír a zároveň se seznámil s Miroslavem Horníčkem, který ocenil jeho hudební kvality a nabídl mu, aby ho hudebně doprovázel v jeho pořadech Humor není pro legraci a Člověk mezi lidmi. Vymyslel pro něho i jeho přezdívku Doktor Klavír, protože vystudovanému oboru se Šlitr nikdy nevěnoval. A byl to právě Miroslav Horníček, který Jiřího Šlitra seznámil s Jiřím Suchým. Pamětníci možná zavzpomínají na zlatou éru divadla Semafor, která trvala od roku 1959 až po předčasnou a tragickou Šlitrovu smrt v roce 1969.

Laterna Magika, výstavy obrazů i Expo 58

Jiří Šlitr mimo jiné také hudebně spolupracoval s režisérem Vladimírem Svitáčkem na jeho reklamních snímcích a věnoval se kreslení - hlavně karikaturám, portrétům či motivům z městských ulic. Výsledkem pak bylo šest jeho samostatných výstav – v Praze, Dortmundu, Wiesbadenu, Houstonu, Hollywoodu, New Yorku.

Několik kreseb s pražskou tematikou od Šlitra odkoupila také Galerie hlavního města Prahy. S Laternou Magikou se zúčastnil půlročního zájezdu do Bruselu na Expo 58 - střídal se s Rudolfem Roklem při hře na klavír a představil zde i své kresby. Ve spolupráci s Laternou Magikou pokračoval až do roku 1961, během této doby společně s ní navštívil i zahraničí - Moskvu, Londýn, Vídeň a další města.

Šlitrovo působení v divadle Semafor

Divadlo Semafor vzniklo v roce 1959 a hned první hrou Člověk z půdy se přesně trefilo do vkusu publika. Mimochodem tato hra se dočkala 230 repríz. Ze začátku Jiří Šlitr pro divadlo pouze skládal hudbu, jako herec se v něm objevil až v roce 1962, a to ještě vlastně pouze náhodou, když se rozpadl původní herecký soubor.

Šlitrovo naivní herectví zcela zasáhlo svůj cíl a on ve hře Jonáš a ting-tangl zazářil jako hvězda. Ze skladatelského týmu S+Š se rázem stala i herecká dvojice S+Š, jež si společně zahrála i ve filmech Kdyby tisíc klarinetů nebo Bylo nás deset. Svou výraznou původní tvorbou se divadlo Semafor nesmazatelně zapsalo do historie českého divadelnictví.

Zbytečná smrt – nešťastná náhoda, nebo sebevražda?

26. prosinec 1969 zavládl smutek v duších všech, pro které byl Jiří Šlitr symbolem intelektuálního humoru či bravurní hry na klavír. Za jeho tragickou smrtí stála otrava svítiplynem, jež se mu stala osudná. Jiří Šlitr odešel do hudebního nebe od rozdělané práce, kterou nikdy nestihl dokončit. Letos tomu bude už padesát let. Dodnes se spekuluje, jestli za Šlitrovou tragicku smrtí stála nešťastná náhoda, nebo se jednalo o vědomé rozhodnutí život milujícího umělce.


Životní styl

Zdraví