Bolest Pyšné princezny: Vránovou terorizoval manžel, Ráž ji pak podváděl. A pohřbila dceru

Také díky vnučce Tereze a jejím dětem získala Vránová zase chuť do života
Zobrazit fotogalerii (2)
  |   osobnost

První svatba uvrhla Alenu Vránovou do pekla. A i když se během natáčení Pyšné princezny zamilovala do charismatického Vladimíra Ráže a povedlo se jí zbavit okovů komunistického fanatika, osud jí příliš štěstí nedopřál. „Prošla si doslova terorem. Jenže druhý manžel ji pro změnu podváděl. To nejhorší ale teprve mělo přijít,“ řekl Čtidoma.cz fotograf Pavel Rousek.

Sňatek Aleny Vránové se zapřisáhlým komunistou Pavlem Kohoutem se konal v den, kdy měl narozeniny soudruh Stalin. Jako by tím veselka předznamenala hrůzy, které si herečka musela vytrpět. Pavel Kohout byl despota, jeho víra ve stranu byla tak hluboká, že jí podřizoval v podstatě všechno. „Svoji manželku hlídal, musela se oblékat ‚socialisticky‘ správně, s líčením to nesměla přehánět apod. Zkrátka nikdo si nemohl ani náznakem myslet, že by snad nebyla oddaná komunistické ideologii,“ vysvětlil pro Čtidoma.cz Pavel Rousek.

Výhrůžky a scény přímo na place

Soudruzi samozřejmě oceňovali, že mají ke své propagandě takto „dokonalý“ pár, a notně toho využívali. Vránová nebyla šťastná, a když jí „do cesty“ přišel Vladimír Ráž, bezhlavě se zamilovala. „Byl o devět let starší a její city opětoval. Během natáčení Pyšné princezny tak vzniklo pouto, které mělo již brzy udělat hodně zlé krve a způsobit mnoho bolesti.“

Netrvalo to dlouho a Kohout se o záletech své partnerky dozvěděl. Rozjel se přímo do štábu a ztropil nechutnou scénu. „Vránová se však ukázala jako hodně odvážná žena, přímo na natáčení mu totiž řekla, že se chce rozvést. Tím ale odstartovala psychický teror, kterým nejen ji Kohout častoval. Oběma psal řadu dopisů, ve kterých jim vyhrožoval.“

V jednom z nich například stálo: „Kdo je schopen rozvracet manželství, možná nakonec zradí i svou socialistickou vlast. Píši Ti proto, abych Ti řekl jménem svým i svých vrstevníků: Tvé dny končí, Vladimíre Ráži!“ Nakonec vznikla hra Dobrá píseň, kde morálně pokřivený „zloduch“ nakonec selže i politicky. Ne náhodou se hra stala hitem.

Feťák ji stáhl na dno

Nakonec se jak Vránová, tak i Ráž rozvedli a začali spolu žít. Vzali se, herečka ale příliš štěstí „nekoupila“. Ráž byl totiž neustále obklopený ženami. „Nejprve se to snažila přecházet, později si také našla přítele. Přesto spolu ještě hodně dlouho žili, hlavně asi kvůli dceři Markétě. Rozvedli se tak až v době, kdy dceři bylo osmnáct let,“ uvedl Rousek.

Radost jí tak dlouho dělala alespoň Markéta, která si po roce 1989 založila vlastní cestovní kancelář, pracovala také jako tlumočnice a jezdila po světě. „Bohužel si ale našla přítele, ze kterého se vyklubal feťák. Postupně ji stahoval s sebou až na úplné dno. Začala hodně pít, měla problémy s ledvinami i játry, prodělala i mozkovou mrtvici. Alena Vránová se jí snažila pomoci, ale marně.“

Vánoce už neslaví

Jejich vztahy byly jako na horské dráze, jednou nahoře, podruhé dole. Problém byl i v tom, že Markéta vinila všechny kolem sebe, že mohou za její zničený život. „Chvíli se zdálo, že se vše v dobré obrátí. Na Štědrý den v roce 2013 však Markéta skončila na ulici a zemřela na celkové selhání organismu. Není žádným tajemstvím, že od té doby Alena Vránová Vánoce neslavila, bylo to pro ni hodně tragické období,“ dodal pro Čtidoma.cz Rousek.

Přes všechny rány se však herečka opět dokázala postavit na nohy a jít životem dál. Naštěstí měla lidi, kteří ji milovali. A také vnučku Terezu, která je maminkou tří dětí. Právě u nich může stále čerpat svoji neutuchající energii.

Zdroj: autorský článek

KAM DÁL: Země má své superrychlé dvojče. Mohlo by nás ochránit před klimatickými katastrofami.