Božská Ema Destinnová: Milovala okultismus a její postel hlídal kostlivec Ivan

Ema Destinnová byla žena mnoha talentů
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Svět jí doslova ležel u nohou. Cesta na vrchol však byla trnitá, přestože pocházela ze zámožné rodiny. Česká operní pěvkyně byla jednou z nejvýznamnějších osobností našeho národa a její život byl plný zvratů a neuvěřitelných okamžiků.

To, co Ema Destinnová, rodným jménem Emilie Paulina Jindřiška Kittlová, zažila za 51 let, někdo nestihne ani za deset životů. Světoznámá operní pěvkyně se musela smířit s řadou bolestivých lásek a počátečních kariérních neúspěchů.

Nakonec se však dcera zámožného důlního podnikatele, majitele realit, kulturního mecenáše a bývalé talentované zpěvačky prosadila natolik, že v Metropolitní opeře v New Yorku zpívala po boku Enrica Carusa.

Cesta ke zpěvu

Obrovský talent božské Emy byl pěstován už odmala. Její otec byl bohatým dědicem, ale také úspěšný podnikatel, který rozvíjel její umělecké vlohy. Byli si s dcerou velmi blízcí, i díky jeho bohémské povaze.

Ema Destinnová byla také velmi temperamentní. Díky zakázané lásce k Jindřichovi Vodílkovi dokonce chtěla skočit z okna. Údajně ji zachránil rodinný přítel Bedřich Spurný, který ji chytil za copy a vytáhl zpátky.

Už v osmi letech měla svůj první houslový koncert a od třinácti let navštěvovala hodiny zpěvu u profesorky Marie Loewe-Destinnové. Podle ní si následně vybrala svůj pseudonym. To ona rozpoznala talent jejího sopránu a nasměrovala pěveckou dráhu k profesionální kariéře.

První velký neúspěch však naštěstí nikterak nepochroumal její zaroutilost. Když si ve svých devatenácti letech stoupla před ředitele Národního divadla v Praze, slyšela nelichotivé odmítnutí. Ema údajně nemá hlas.

Slova, která později F. A. Šubert odmítl, však budoucí pěveckou hvězdu neodradila. Podobný osud ji čekal v Drážďanech, kde pravděpodobně nesehrála roli osobní antipatie, ale spíše politika. Odhodlání Emu neopustilo a byla po zásluze odměněna. Úspěšný konkurz v Berlíně znamenal, že hvězdná kariéra mohla začít.

Světová hvězda

Úspěšné účinkování v berlínském Theatru des Westens už započala se svým pseudonymem Ema Destinn podle své učitelky zpěvu. Příznivé kritiky znamenaly, že získávala nejenom obdiv, ale také významné role. Bizetova Carmen nebo Verdiho Aida se rozezněly jejím sopránem.

Císař Vilém II. už po první roli Santuzze neváhal potvrdit dekret do Dvorní opery. Úspěchy gradovaly a Ema Destinnová si neodpustila výslovné odmítnutí ředitele Šuberta. V Praze vystoupila poprvé v Rudolfinu roku 1900.

Na povrchu obrovský úspěch, ale v soukromí citové potíže. V roce 1904 vystupuje v Londýně s Enrikem Carusem a o další rok se Straussovou Salome. Po celém světě však nezanevřela na svůj rodný kraj. V Berlíně si prosadila Smetanovu Prodanou nevěstu, což zopakovala i v New Yorku.

V roce 1916 tajně vezla materiály pro Maffii a podílela se tak na domácím odboji.

Černá paní strážná

Na pozadí hvězdné kariéry je známá její veliká láska k okultismu a spirituálním zákonům světa. Ta naplno propukla ve Stráži nad Nežárkou, kde si v roce 1914 koupila zámek. Dle svých “magických” a temných zájmů si ho okázale zařídila.

Její ložnice byla celá černá a holá kostra Ivan jí hlídal postel na každé zastávce jejího světového turné. Návštěvníkům se v zámku ukláněla kostra a v otevřené rakvi se kroutili červi. Mystika a alchymie vládly v zámku, který jí byl na konci života osudným.

Z bohatství k chudobě…

Údržba zámku stála veliké peníze. Měla i velmi specifický životní styl. Ráda lovila zvěř a rybařila. Celodenní hladovění zakončila obrovitou večeří. Její vzhled se tak radikálně měnil a operní diva začala stále více tloustnout. V nové republice se její finanční situace stává kritická. Není jí nabídnuto stálé místo na konzervatoři a nepobírá ani penzi.

Vysoké náklady na život si vybírají daň a její důvěra v přátele se taky nevyplácí. Ty i přes všechny obtíže vždy hostí královsky. Dokonce její poslední manžel, mladý letec Josef Halsbach, ji nakonec opustil, když pochopil, že její bohatství radikálně hubne. Destinnová je donucená prodávat i svoje mystické a vzácné předměty.

Její smrt přišla brzy a nečekaně. Při operaci očí v roce 1930 došlo k prudkému zhoršení zdravotního stavu, který byl způsoben pravděpodobně mozkovou mrtvicí. Ošetřující lékař se ji snažil promptně dopravit do nemocnice, ale už jí nebylo pomoci.

Žena mnoha talentů, milovnice mystiky a umění, vlastenka, emancipovaná žena, která dobyla svět, tak 28. ledna 1930 umírá v pouhých 51 letech.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru