Konec legendy českého filmu? Ivu Janžurovou trápí zdraví, zásadní roli asi hrají její dcery

Budou její dcery jazýčkem na vahách, přesvědčí ji, aby skončila?
Zobrazit fotogalerii (2)
  |   osobnost

Už brzy možná Iva Janžurová pověsí kariéru na hřebík. Asi není nikdo, kdo by si nepřál, aby stále rozdávala smích a radost. Jenže co když už to nejde, co když přemáhá stále větší bolesti? Povídá se, že její dcery už by rády viděly, aby se maminka šetřila. „Ať to dopadne jakkoli, na legendu českého filmu a divadla se bude vzpomínat hodně dlouho,“ řekl Čtidoma.cz odborník na český showbyznys Pavel Filandr.

Nedávno Iva Janžurová prodělala těžký zápal plic. Trápí ji bolesti kolen, „pod kudlu“ ale nechce. V živé paměti má totiž operaci srdeční chlopně z roku 2016, ale i hrozivý pád přímo na jevišti. „Stáli při mně andělé,“ vzpomínala. I to ale podle všeho znamená, že na tom herečka není úplně nejlépe, a stále častěji se povídá, že její dcery Sabina Remundová a Theodora Remundová na maminku tlačí, aby více odpočívala. Zda by to mohlo znamenat definitivní konec kariéry, je zatím ve hvězdách. Podle některých informací je to však velmi blízko.

Umění, které se jen tak nevidí

Na Ivu Janžurovou se každopádně bude vzpomínat jako na dámu s velkým D českého filmu a divadla. „Její jméno je symbolem talentu, elegance a nezaměnitelného šarmu. Tato výjimečná česká herečka, jejíž kariéra překročila hranice desetiletí, patří bezesporu mezi nejjasnější hvězdy na českém uměleckém nebi. Svého času jsem měl to štěstí vidět ji na jevišti v několika divadelních představeních a samozřejmě také v mnoha filmech a pohádkách, kde svými výkony neustále dokazovala, proč je považována za legendu,“ vysvětlil pro Čtidoma.cz image kouč a znalec českého showbyznysu Pavel Filandr.

Image kouč
- Jeho hlavním zaměřením je konzultovat s klientem oblékání (včetně poradenství o nákupu), osobní styl, řeč těla a etiketu.
- Vede klienta procesem zhodnocení jeho životního stylu, pomáhá mu změnit  celkovou image.

Noblesa, s jakou Iva Janžurová přistupuje k své práci i veřejnému vystupování, je obdivuhodná. „Její schopnost vtisknout každé roli unikátní charakter, aniž by ztratila vlastní identitu, je příkladem mistrovství, které se jen tak nevidí. Její herecký rozsah je ohromující – od komedie přes drama až po pohádky – v každém žánru dokáže zanechat nezapomenutelný otisk. Její styl a civilní image jsou dokonalé.“

Dva osudoví muži

Její život ale nebyl vždy procházka růžovou zahradou. „Jsem připravena být do konce života sama,“ prohlásila před časem. Jednou byla vdaná. Když si ale v roce 1968 brala kameramana Jana Eisnera, vlastně tento svazek musel dopadnout krachem. Znali se jen dva měsíce, takže se rozešli půl roku po veselce. Sama Janžurová to v knize Včera, dnes a zítra novináře Petra Macka popsala jako otřesný zážitek.

Naopak život po boku herce a režiséra Stanislava Remundy byl pro ni rájem na zemi. Milovali se, prožili spolu přes čtyřicet úžasných let, měli dvě dcery. S jeho smrtí v roce 2012 se nikdy nevyrovnala, v jejím srdci zůstala obrovská díra, kterou už asi nikdo nezaplní.

Herečka, která píše dějiny

Charakteristický smích Ivy Janžurové je nezaměnitelný, i proto se tolik vryla do srdcí diváků. „Má nejen nezaměnitelný šmrnc, ale také se umí decentně nalíčit, přičemž její rezavá barva vlasů je pro ni již dlouho ikonická. Tato kombinace elegance, stylu a osobitosti ji činí nejen vizuálně jedinečnou, ale přidává i na její charismatické přítomnosti, ať už na plátně, nebo na jevišti. Kromě jejího nepopiratelného talentu a vizuálního šarmu je také obdivována pro svou pracovní etiku a oddanost umění,“ všiml si Filandr.

V průběhu let se stala inspirací pro mnohé mladé herečky a herce, které vedla svým příkladem nejen v profesním, ale i osobním životě. „Jedním z klíčů k jejímu dlouhodobému úspěchu je schopnost neustále se vyvíjet a přizpůsobovat se různým rolím a výzvám, které kariéra v umění přináší. Iva Janžurová dokázala, že v umění neexistují hranice pro ty, kteří jsou ochotni se učit a růst bez ohledu na věk nebo zkušenosti.“

Za svůj přínos českému filmu a divadlu byla Iva Janžurová právem vyznamenána mnoha cenami. „Každé ocenění je uznáním jejího talentu, tvrdé práce a neochvějného závazku k umění, které miluje. V srdcích diváků i kolegů si vydobyla místo jako nezapomenutelná legenda, jejíž dědictví bude inspirovat budoucí generace umělců. Zanechala nesmazatelnou stopu v historii českého filmu a divadla. Její jméno zůstane navždy zapsáno zlatými písmeny v análech české kultury,“ má jasno Filandr.

Zdroj: autorský článek

KAM DÁL: Chyby v seriálech Zlatá labuť, Ulice a ZOO. Nasekat tolik nesmyslů, to už je umění.