Okamura jde přes mrtvoly, s Rajchlem šíří strach a nenávist k Ukrajincům. Inspirují se Ruskem

Tomio Okamura si nese životem hluboká traumata z dětství. Není vyloučeno, že mohou i za jeho současnou rétoriku
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   rozhovor

Hodně Čechů tvrdí, že vláda nadržuje Ukrajincům. Závidí jim příspěvek pět tisíc korun či levné bydlení. Využívají toho extrémisté a prospěcháři. Stejně jako tragických událostí. Nejrůznější vyčůránci se neštítí přiživit na neštěstí jiných a zvýšit si tak popularitu. Cílí na méně inteligentní jedince, případně už tak vystrašené lidi. Obrana je velmi složitá.

Mnohé výhody pro Ukrajince už od 1. července neplatí, případně jsou zredukovány či nějak podmíněny. Mnoho se toho také namluví o údajné nenávisti Čechů k Ukrajincům. Ani to ale není tak horké. Podle výzkumu STEM je více než polovina Čechů pro pomoc Ukrajincům, kteří uprchli před Putinovou agresí. Nenávist a šíření strachu jsou spíš vyvolávány uměle. Ve jménu byznysu, který přeci musí vzkvétat.

Okamura plivl do tváře dětem i ženám

Příkladem jde šéf SPD Tomio Okamura, který nedávno zveřejnil krajně odpudivý status: „Podle nejnovějšího průzkumu agentury PAQ Research chce více než polovina migrantů z Ukrajiny, kteří přišli od loňska, zůstat natrvalo v ČR. Místo aby pomohli budovat svoji zemi, kam přitom jezdí masově na dovolenou.“ Plivl tak do tváře všem ženám či dětem, které nemají jinou možnost, jak se setkat se svými otci a manželi, kteří bojují ve válce.

Okamura ale není jediný. I další vykukové, populisté a extrémisté využívají zoufalství lidí a vraždění k vlastnímu prospěchu. Europoslanec a místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský v našem rozhovoru ukázal i na druhou výraznou tvář extrémistické scény.

Čeští školáci nedávno slovně napadli ukrajinskou spolužačku, před pár dny český řidič autobusu zbil dvě Ukrajinky za jejich národnost, útoky se množí. Proč?
Podle mě je to vyostřenou rétorikou některých politiků, jmenovitě Tomia Okamury a Jindřicha Rajchla, kteří tady dlouhou dobu brojí proti Ukrajincům a rozdmýchávají nenávist ve společnosti vůči nim. Vše se navíc zhoršilo po nedávném odporném činu, kdy mladý Ukrajinec znásilnil a poté se pokusil zabít patnáctiletou dívku. Extremisté na politické scéně se toho okamžitě chopili a svůj hněv obrátili na všechny Ukrajince.

Nemůže to být ale také tím, že Češi mají pocit, že se Ukrajincům nadržuje, že je vláda protežuje právě na úkor českých občanů?
Ti lidé utekli ze země, kde zuří brutální válka. Nabídli jsme jim azyl a podali pomocnou ruku. Většina z nich tu pracuje, přispívá do našeho rozpočtu, začlenila se do společnosti a nedělá žádné problémy. Udělali jsme to, co udělaly i ostatní země, pomohli jsme. Vláda navíc omezila od července příspěvky pro Ukrajince. Musí se snažit. Takže to není o tom, že jim tady nadržujeme.

Zmínil jste pány Okamuru a Rajchla. Myslíte si, že mají na současné situaci vinu?
Ano, na současném stavu mají svůj díl viny. Místo zasypávání příkopů tu jámu ještě víc hloubí. SPD i PRO jsou hnutími strachu, jejich jediný program je vyvolávat nenávist a štěpit společnost. Jednoznačná inspirace Ruskem.

Je ale vůbec možné proti podobným Okamurům, Rajchlům a dalším nějak zakročit, může konat Policie ČR, vidíte tam možnost, že jsou jejich prohlášení na hraně trestného činu?
Oba si moc dobře hlídají, co ještě mohou říct. Ale jdou až na hranu. Vždyť Tomio Okamura už jednoho teroristu vychoval. Všichni si pamatujeme na pana Baldu, seniora, který se rozhodl vzít věci do svých rukou a porazil strom na koleje. Tehdy se naštěstí nikomu nic nestalo.

Když byli tématem migranti ze Sýrie a dalších – nejen afrických – zemí, Okamura se oproti nim vymezoval. Následovali muslimové a další „problémy“. Co to vypovídá o panu Okamurovi?
Na tom je vidět, jak má postaven svůj byznys, respektive politickou stranu. Vždy si najde nějakou minoritní skupinu, do které začne nesmlouvavě pálit. Jde přes mrtvoly, je mu to jedno, hlavně když preference rostou.

Proč jeho – nebo i pana Rajchla – berou lidi vážně? Kde je chyba, že se svou rétorikou „bodují“?
Umí to lidem podat tak, že to vlastně je problém. Útočí na ty nejnižší pudy. Lidé jsou po těch třech letech krize, kdy vypukl covid a následně válka na Ukrajině, kvůli kterým rostly ceny energie a potravin, frustrovaní a unavení. Nepřítele vidí v aktuální vládě a Ukrajincích. Tato vláda musí dělat nepopulární opatření, abychom nedopadli jako nějaký stát v Africe. Na dluh totiž nejde žít věčně a jednou to naše děti a naši vnuci ocení. Žijeme v té nejlepší možné době a stále si toho nevážíme. Když někdo začne říkat, že za komunistů vlastně tak špatně nebylo, tak mi je z toho velmi smutno.

Stupňuje se také napětí mezi Romy a Ukrajinci. Proč právě tyto dvě skupiny? Je to podobným socioekonomickým stavem, podobnou zkušeností s diskriminací, kombinací dalších faktorů...?
Myslím, že část Romů podlehla útočné rétorice, že tady Ukrajinci nic nedělají a dostávají jenom dávky. Pak se stal onen incident v Brně a vše se vystupňovalo. Velkou roli hrají dezinformace a frustrace, které pohánějí nevraživost vůči Ukrajincům. Mám pocit, že vrcholní politici neměli nechat nic náhodě a s oběma tábory se sejít, aby si to vyříkali. Prostě to jednoduše utnout hned v zárodku. Bohužel dezinformace na sociálních sítích se šíří rychlostí blesku, ale naštěstí jsou už lidé za tyto účelově vypuštěné hoaxy, které se v minulých týdnech objevovaly, že Ukrajinci přepadli či zbili někde Roma, stíháni policií.

KAM DÁL: Souboj o krále českých dezolátů: Expert rozebral Rajchla, Babiše a Okamuru.