Slibotechna Rajchl je odepsaný, škodná je jinde. Noty jdou z Ruska, ANO i SPD rozsévají nenávist

Rajchl zřejmě sleduje pouze vlastní prospěch, o lidi mu nejde
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   rozhovor

Jindřich Rajchl se opět pokoušel svrhnout vládu Petra Fialy. Neuspěl. Zase stejné sliby a fráze o ničem. Pár tisíc jeho věrných to nezachránilo. Lídr hnutí PRO už zkrátka netáhne. Nebezpečí ale zůstává. Zdaleka nepřichází jen od něj, ale od celé dezinformační scény. Andrej Babiš, Tomio Okamura a další nebezpeční populisté této zemi mohou nepěkně zavařit.

Jindřich Rajchl už několikrát sliboval, že svrhne kabinet Petra Fialy. Sliboval stovky tisíc lidí v ulicích. Sliboval generální stávku, která měla ukázat nespokojenost občanů České republiky. A co se stalo? Vůbec nic. Jeden stan před sídlem vlády opravdu není blokáda. V sobotu se sice pár tisíc příznivců fašistů, populistů a komunistů přišlo vykřičet na Václavské náměstí. Tím to ale končí.

Tedy do další demonstrace, která bude jistě ta „největší, nejúdernější, nejdokonalejší“. A kdo ví, kolik dalších „nej“ zvládne Rajchl vymyslet. Abychom ale lídrovi hnutí PRO nekřivdili, kus invence přeci jen projevil. Demonstrace se totiž už nejmenovala „Česko proti bídě“, ale „Česko proti vládě“. Hodně lidem asi spadl ze srdce obrovský balvan, když je tedy ta bída konečně pryč. 

Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR na letišti v Mošnově navštívilo 185 tisíc lidí. Podporu Rusku na Václaváku vyjádřilo zhruba 15 tisíc lidí. Tak je asi jasno...

Dezinformace a vliv Ruska

Bylo by ale příliš laciné vysmívat se lidem, kteří na demonstraci dorazili. A také nebezpečné. Protože jestli může Rajchl a spol. na náměstí ztrácet dech, o dezinformační scéně to neplatí. Spíš naopak. Nakonec, ukázkovou dezinfomaci předvedl i Rajchl, když na Facebooku tvrdil, že vlak s jeho příznivci z Českých Budějovic „byl bez vysvětlení zastaven v Benešově.“ Šlo však o železniční nehodu, když podle informací ČTK třicetiletého muže srazil vlak. Ten na místě zemřel.

„Souhlasím s tím, že dezinformační scéna je u nás velice aktivní. Velmi polarizuje naši společnost,“ říká pro Čtidoma.cz místopředseda PS PČR a poslanec klubu KDU-ČSL Jan Bartošek.

Zaspala vláda?
Ano, vláda zaspala a nebyla dostatečně aktivní. Po mnoha letech populismu a cíleného drancování státní pokladny se ve společnosti bohužel na to konto rozšiřuje netolerance až nenávist. Rozmáhá se neochota přijmout jakákoli časově omezená úsporná řešení a absolutní odmítaní jakékoli zodpovědnosti.

Kam až to může dojít?
Výsledkem toho je stále se zvyšující riziko, že to co se aktuálně děje na Slovensku, se může opakovat i u nás. Tam také nedošlo ke gradaci situace ze dne na den, ale poté, co to na politickém poli, a tím v celé společnosti, dlouhodobě kvasilo.

Co přesně to znamená?
Že musíme přidat. Protože tato nepřátelská strategie, která směřuje především z Ruska, působí cíleně na atmosféru ve společnosti s cílem absolutně ji rozložit, hodnotově vyvolat nenávist, znevěrohodnit demokratické instituce, destrukturalizovat celou podstatu právního státu. Toto riziko osobně vnímám jako poměrně vysoké a nesmírně nebezpečné.

Vámi zmíněná polarizace společnosti jde ale i z Poslanecké sněmovny...
Ano. Bohužel je faktem, že hnutí ANO, spolu s SPD, tuto polarizaci dlouhodobě podporují a obě strany v posledním období nabraly předvolebně na intenzitě.

Co to znamená směrem k volbám? Ať už příští rok do Evropského parlamentu, nebo do sněmovny v roce 2025?
Poté, co se Andrej Babiš evidentně rozhodl, že si pro nové voliče sáhne nejen do dosavadního fanclubu sociálních demokratů a komunistů, ale začíná „vykrádat“ i voliče SPD, je možné očekávat, že se všechny další volby (evropské, krajské, parlamentní, a to do horní i dolní komory) ponesou v duchu zvýšené radikalizace společnosti.

Proč si to myslíte?
Jde do toho naplno a ostře a bude zcela cíleně používat i negativní nálepkování. Jeho kampaň nebude mít žádný morální limit – s nulovou zodpovědností za budoucnost naší republiky. Každý, kdo seje vítr, sklízí bouři, a stejně tak to platí v politice! Upřímně, kdo rozsévá nenávist, nic dobrého nečeká – ať už se to týká ANO, nebo SPD.

KAM DÁL: Putinův dvojí metr: Invaze do Československa byla chybou, napadení Ukrajiny zřejmě nikoliv.

Klíčová slova: