Policie Modrava vznikla, aby si měla manželka režiséra kde zahrát. Ani jedna scéna se nenatočila v ateliérech

Soňa Norisová a Filip Tomsa jsou hlavní hvězdy seriálu Policie Modrava
Zobrazit fotogalerii (2)
  |   zajímavost

Televize Nova o prázdninách reprízuje staré díly oblíbeného seriálu Policie Modrava, ve kterém si zahráli Jaroslav Satoranský, Soňa Norisová, Filip Tomsa nebo Petra Martincová. A právě ona má na svědomí, že vůbec něco takového vzniklo! Jejím manželem je totiž režisér, který jednoho večera svou ženu poslechl a stvořil hit.

Hlavní hrdinkou Policie Modrava je kriminalistka Jana Vinická, kterou si zahrála Soňa Norisová. Prostředí Šumavy diváky rychle uchvátilo a seriál se stal velmi oblíbený. Jaké zajímavosti jste o seriálu určitě nevěděli?

Poslední role pro Jana Pohana

Momentálně je Policie Modrava jedničkou nedělního i úterního vysílání. Už když běžela poprvé, těšila se velkému zájmu diváků. Průměrně každý díl sledovalo 2,188 milionu diváků. Během prázdnin zasedne k obrazovkám kolem milionu diváků. 

Natáčelo se v obcích Horská Kvilda, Kvilda, Modrava, v Kašperských horách nebo v Srní. První díl se natáčel na ranči Vogelsand. Pilotní díl byl ale dokonce odvysílán v říjnu 2011 jako samostatný televizní film. Vidělo ho přes 1,7 milionu diváků.

Seriál byl poslední rolí Jana Pohana, který zemřel dva týdny před premiérou seriálu. Zahrál si také v seriálech Zdivočelá země, Kriminálka Anděl, Nemocnice na kraji města – nové osudy, Náhrdelník nebo Případy podporučíka Haniky.

Boženka od majora Majsnera měla slíbenou roli

Pro několik postav byli dokonce předobrazem skuteční obyvatelé Šumavy. Například Emil Kintzl je skutečná osoba. Působil jako učitel v Kašperských Horách, v televizním seriálu byl ale ztvárněn hercem Ladislavem Mrkvičkou. Sám skutečný Emil Kintzl se v seriálu objevil pouze anonymně v roli komparzisty.

Velkou šancí, jak se znovu dostat na obrazovky, byl seriál také pro Petru Martincovou, kterou si mohou diváci pamatovat z trilogie Byl jednou jeden polda. Režisérem byl Jaroslav Soukup, který je dnes Petřiným manželem a který režíroval také Policii Modravu a psal k ní scénář. 

Láska s režisérem měla své následky

Měla to být právě jeho manželka, která mu vnukla myšlenku, aby napsal něco z hor. Původně si však myslela na seriál Doktor z hor. Toužila si znovu někde zahrát. „Když se novináři nebo spíše režiséři dozvěděli, že žiju s režisérem Soukupem, přestali mě obsazovat. Jednoho dne jsem se rozhodla, že to ustřihnu. Dala jsem se směrem turistického ruchu, takže jsem vlastně musela změnit celý život,“ přiznala. 

Televize ale chtěla nějakou detektivku, ty mívají u diváků úspěch. Tím pádem měla po roli, protože na vyšetřovatelku se nehodila. Nakonec se do seriálu dostala ve čtvrté sérii jako zdravotní sestřička. 

Za třetí řadu padly statisíce

Kromě navrátilce Martincové se v seriálu objevil také hokejista David Pospíšil. Šlo vůbec o první český seriál, kde si profesionální hokejista zahrál. Soukup totiž dlouho nemohl přijít na to, kdo by mu hrál náčelníka šumavské Horské služby. Jeho volba byla pro některé velmi překvapivá. 

Bez zajímavosti také není, že natáčení ztěžovali všudypřítomní komáři, kteří šli během nočních scén po světle. Natolik atakovali filmaře i herce, že musela nakonec produkce zajistit krabice plné sprejů proti komárům, aby se vůbec dalo točit. Nakonec jsou ale herci asi rádi, přišli si totiž na pěkný balík. Jen ve třetí sérii Filip Tomsa dostal za roli poručíka Kamila Sedláčka honorář 650 000 Kč. Zdeněk Palusga dostal honorář 300 000 Kč. Soňa Norisová dostala honorář 700 000 Kč. 

Seriál, který se prý Nova zpočátku zdráhala točit kvůli náročnosti dojíždění na Šumavu, takže hledala alternativy, aby to bylo levnější, je nakonec dobrý možná právě proto, že je autentický a natáčený přímo v prostředí, o kterém vypráví. A to je u nás vlastně unikátní. 

Zdroj: TV Nova, ČSFD, redakce

KAM DÁL: Podzim v seriálu ZOO: Sidonie smrt Eduarda neustojí. Viky hodí Filipovi na krk cizí děti.