Putinova zbraň posledního soudu: Raketa Sarmat může rozsévat zkázu na jakémkoliv místě na světě

Raketa Sarmat má představovat výkonnou raketu, která může zničit v podstatě libovolný cíl na zeměkouli
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   zajímavost

Rusko uvedlo do stavu pohotovosti raketový komplex Sarmat. „Oblíbená raketa“ prezidenta Vladimira Putina může nést jaderné hlavice a má přímo velkolepý dosah, kdy je schopna zasáhnout v podstatě jakékoliv místo na světě.

 

Rusové uvedli Sarmat do stavu pohotovosti v okamžiku, kdy se Ukrajincům podařilo prorazit první obrannou linii nepřítele, zvanou Surovikinovu, podle nyní již bývalého velitele ruských invazních sil na Ukrajině Sergeje Surovikina.

Vyhnout se nepřátelské protivzdušné obraně

Mezikontinentální těžká raketa RS-28 Sarmat představuje další významný dílek do mozaiky ruského jaderného arzenálu. Ruský arzenál mezikontinentálních balistických raket je bohatý a současně rozvětvený. Zahrnuje například rakety RS-24 Jars, Topol-M a další. Rusko je nepochybně v této oblasti velmocí.

Raketu Sarmat především zdobí skutečně úctyhodný dolet – až 18 000 km, což jinými slovy znamená, že může zasáhnout v podstatě jakékoliv místo na světě a rozšířit zde nukleární zkázu. O tom, že mohou rakety zničit kterékoliv vybraný cíl na světě, ostatně „ujistil“ sám Vladimir Putin, který ji neváhal chvástavě označit za nezničitelnou.

Sarmat má být také používán jako nosič hypersonických těles, která mají schopnost se hbitě vyhýbat nepřátelské protiraketové obraně. Právě prvotní rychlost, respektive zrychlení rakety, má zajistit, aby ji nesestřelila nepřátelská protivzdušná obrana.

Satan jako vzor

Více než 200tunové Sarmaty mají nahradit v ruském arzenálu těžké rakety R-36M2 Vojvoda (v kódu NATO: SS-18 Satan). Zmíněné střely, jež byly vyvinuty již za studené války a do výzbroje byly přijaty již v roce 1974, mají menší dostřel než Sarmaty (10 200–16 000 km) a momentálně již nestačí ruským potřebám v rámci tzv. jaderné triády, což je schopnost disponovat třísložkovou nukleární výzbrojí na moři, zemi a ve vzduchu.

Na Sarmatech se začalo pracovat již v roce 2011, testy probíhají od roku 2016. První prototyp střely byl dokončen na konci roku 2015. Nicméně vývoj rakety se ukázal náročnějším, než předpokládaly původní plány. A – jak to u ruských velkých projektů bývá – u raket nastaly technické problémy, jež šly ruku v ruce s potížemi finančními.  

Délka rakety činí přes 35 m, unese až 10 tun nákladu. Raketu pohání čtyři motory RD-274 na kapalné palivo. Není tak překvapením, že Sarmat je nazývanou „oblíbenou“ Putinovou raketou, sám Putin ji při různých příležitostech neopomněl pochválit. Pro Evropu na druhou stranu není zařazení výkonných mezikontinentálních raket určitě dobrou zprávou a bude potřeba najít na ni adekvátní odpověď, protože ani Čína v této oblasti rozhodně nespí.

Zdroj: Army Recognition

KAM DÁL: KOMENTÁŘ: Z výkonného francouzského tanku nebude mít Putin radost. Macron může obráncům poslat svůj Leclerc.