Udivení biologové našli statisíce obrovských hranatých vajec. Jsou přilepená na aktivní podmořské sopce

Nedaleko Kanady vědci objevili aktivní podmořský vulkán obsypaný zvláštními obřími vejci
Zobrazit fotogalerii (2)
  |   zajímavost

Půl druhého kilometru pod mořskou hladinou objevili vědci prehistorickou sopku. Překvapeni byli ještě víc, když zjistili, že je dokonce stále aktivní a bez velkého zájmu jejího okolí z ní bez přestání vytéká vroucí kapalina. Navíc je tohle místo zajímavé nálezem statisíců podivných vajec ještě podivnějších tvarů. Co se z nich může vylíhnout?

Doslova tisíce a tisíce obrovských prazvláštních vajec objevili odborníci prostřednictvím robotických sond na povrchu podmořské sopky poblíž kanadského pobřeží. Co je na zárodcích budoucího života v téhle oblasti tak záhadného?

Hranatá vajíčka? Opravdu? 

Nejde totiž o běžná vajíčka ve tvaru, jaký si jistě každý vybaví, tahle vejce mají spíše tvar jakéhosi zaobleného hranolu a navíc mohou mít na délku až půl metru! A které zvíře je jejich „autorem“? Jde o budoucí generaci vzácného bílého rejnoka trnitého. Stejně zajímavé, jako je tvar vajec, je i jejich umístění v takové hloubce. Ale každý tvor na planetě si může vybrat svoje ideální místo k životu… 

Rejnočí vyhřívaná školka

Podle podmořských biologů jde o nález, který nemá v jejich oboru prozatím obdoby. Rejnok trnitý je velmi vzácná mořská ryba, která dorůstá do délky až dvou metrů, a takové množství jeho vajec je doslova ohromující, navíc na tak nepravděpodobném místě. Na druhou stranu je vysvětlením prostředí, které vytvářejí vyvěrající teplé proudy, kterými prastará sopka vyhřívá tichomořskou rejnočí školku. I když totiž byla v minulosti vajíčka zmiňovaného druhu nalezena, vždy šlo o jednotlivé kusy, maximálně jejich malé skupinky. 

Krásní, ale ohrožení

Rejnoci trnití jsou obecně velmi zajímaví tvorové, bohužel ale také patří na seznam ohrožených živočišných druhů. To i přesto, že dostat se k nim, aby jim člověk mohl přímo škodit, je téměř nemožné. Nejvíce si totiž libují v hloubce mezi jedním a dvěma a půl kilometry pod mořskou hladinou. 

Hlavní je přežít

Aktivní sopky rejnočí matky podle zjištění vědců vědomě využívají jako jesličky nebo snad lépe řečeno inkubátory, a to kvůli tamním podmínkám. Jde jak o teplotu vody, tak i o skutečnost, že povrch vulkánů bývá porostlý korály a dalšími živočichy a rostlinami, mezi nimiž se mohou jejich potomci v první fázi života celkem snadno schovat a přežít tak nejkrizovější období. Navíc vajíčka se vyvíjejí celé dlouhé čtyři roky, je tedy také potřeba, aby nebyla každému proplouvajícímu predátoru na očích. Teplé prostředí v okolí sopek pravděpodobně také přispívá k rychlejšímu vývoji mláďat a zvyšuje pravděpodobnost jejich vylíhnutí a zajištění pokračování rodu. 
Jaké další překvapení nás ještě pod mořskou hladinou čekají? Bezpochyby je jich mnoho... 

Zdroj: vesmír, livescience, akademon

KAM DÁL: Svět zachrání narcisy a farmáři z Walesu: Už tuší, jak na kravské plyny a oteplování Země

 

 

Klíčová slova: