Nový příznak nemoci covid-19: Dívka musela na tracheostomii, z krku jí vyvedli trubici

Musíme se smířit s tím, že si covid našel další cestu, jak a hlavně kde lidské tělo napadnout
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   zajímavost

Hlasivky dospívajících ochrnuté po nemoci covid-19, to tu ještě nebylo. Tento příznak už sice byl zaznamenán u dospělých lidí, u teenagerů k němu však došlo vůbec poprvé teprve nedávno v Massachusetts. Patnáctiletá dívka navštívila pohotovost asi dva týdny po onemocnění covidem. I když u ní sice odezněly akutní příznaky, stále ji trápila výrazná dušnost. Rozběhl se kolotoč vyšetření a závěr nebyl příliš pozitivní.

Dnes už víme, že SARS-CoV-2 není jen respiračním patogenem, ale může ovlivnit řadu dalších orgánů a systémů v těle a mnoho lidí reaguje jinak, než je napsáno v tabulkách. Hlasivky jsou postiženy spíše vzácně, jak vyplývá ze studie zveřejněné v magazínu Pediatrics, ale je možné předpokládat, že některé další mutace covidu-19 se právě na ně více zaměří.

Testy odhalily narušené hlasivky

Patnáctiletá dívka dorazila do Všeobecné nemocnice v Massachusetts devět dní po pozitivním testu na covid, protože se jí špatně dýchalo. Vzhledem k tomu, že je astmatičkou, byla pacientka léčena steroidy a léky k uvolnění dýchacích cest. Zároveň jí ale lékaři provedli další rozsáhlé testy a po vyšetření hrtanu zjistili, že je narušena hybnost obou hlasivek. 

Následovala celá řada dalších testů včetně krevních, různých skenů a lumbální punkce. Specialisté z několika oborů se nakonec shodli na tom, že když nepomohla logopedie ani botoxová injekce, bude nutná tracheostomie. Patnáct měsíců pak dívka fungovala s uměle vyvedenou průdušnicí z těla. „Povedlo se nám ji dát dohromady těsně před jejím maturitním plesem. Mohla si ho tak užít,“ řekl pro web IFLScience doktor Christopher Hartnick.

Další překvapení budou následovat

Případy ochrnutých hlasivek u dospívajících kvůli covidu-19 zatím nebyly známé. „Je evidentní, že i takto mladí lidé mohou mít kvůli této nemoci dlouhodobé problémy. Tento případ nebyl pro tamní lékaře jednoduchý. Už jen odhalit to, že jde o covid, a neléčit pacientku zbytečně na nemoc, která by se následně neprokázala,“ vysvětluje pro Čtidoma.cz MUDr. Ondřej Kopecký.

Podle odborníka se musíme smířit s tím, že si covid našel další cestu, jak a hlavně kde lidské tělo napadnout. „Asi se to dalo čekat. Na druhou stranu je toho stále docela hodně, co o nemoci nevíme. Osobně předpokládám, že v budoucnosti k mnoha podobným překvapením dojde, toto naštěstí dopadlo dobře.“

Studie naznačují, že počty nakažených dětí a mladých lidí koronavirem stoupají. Ačkoli komplikace, jako například poškození hlasivek, mohou být vzácné, je důležité, aby lékaři drželi s nemocí krok. „Je to tak. Mnoho příznaků covidu lze zaměnit s jinou nemoci. A pak se ztrácí drahocenný čas, který může rozhodovat o životě a smrti pacienta,“ doplnil pro náš web doktor Kopecký.

Zdroje: iflscience.com, Pediatrics, citovaný lékař

KAM DÁL: Jak na imunitu: Cibule je skvělý pomocník, recepty do podzimních marastů jsou snadné.