Proč některé ženy po sexu pláčou? Pánové, není to ve vás, může za to poskoitální dysforie

Všechno může být naprosto v pořádku a úžasné, přesto se některé ženy neubrání depresi a slzám
Zobrazit fotogalerii (3)
10.06.2019 - 14:00  

Existují ženy, které po orgasmu nemají jen pocit euforie a uvolnění, dostaví se totiž něco, co by se asi po sexu dít nemělo - pláč. Pak si určitě většina mužů pokládá otázku: Stalo se něco, nelíbilo se jí to snad? Jenže ono je to všechno malinko jinak. Řeč je totiž o poskoitální dysforii. Jaká je vlastně její příčina?

Je pravdou, že oproti poporodním problémům je post-sexová deprese takovým menším veřejným tajemstvím. Jenže je třeba ji brát vážně, jelikož postihuje každou třetí ženu. Alespoň tak hovoří výzkum uskutečněný ve Škole psychologie a poradenství při australské Queensland University of Technology. Tam se testovaly mladé ženy a tyto výsledky vzešly i v případě, že se jim pohlavní styk líbil a byl pro ně uspokojující.

Příčina smutku je dosud neznámá

Robert Schwitzer, který byl jeden z realizátorů tohoto výzkumu, se nechal slyšet, že hned 10 % žen zažívá podobné stavy s určitou pravidelností. Více než třetina žena pak uvedla, že prožila alespoň chvíli během svého sexuálního života příznaky poskoitální dysforie. Ještě více překvapivé bylo zjištění, že 10 % žen trpí těmito příznaky častěji nebo dokonce ve většině případů.

Za normálních okolností se rozlišují fáze sexuální aktivity nebo období těsně po sexu vyvolává pocity zdaru společně s psychickou a také fyzickou relaxací. Pokud se ale podíváme na pocity žen, které mají poskoitální dysforii, pak se jedná o naprosto jiné pocity, které přicházejí bezprostředně po sexuálním aktu. Jedná se o melancholii, plačtivost, úzkost nebo také podrážděnost.

Pokud máte pocit opravdového rozrušení po každém styku, pak to svědčí o problému. V tom případě může pomoci sexuální terapie nebo poradenství. Může se totiž jednat o problém ve vztahu, byť nikoli v oblasti sexu.

Změna hormonů po orgasmu?

Obecně platí, že příčina těchto stavů je neznámá a pravděpodobně vůbec nesouvistí s tím, koho v posteli v daný moment máte. Mluví se ale o tom, že poklesnutí nálady může způsobit změna hormonů po orgasmu. I když to dává svým způsobem smysl, tak podobná hypotéza dodnes není vědecky podložená.

Spekulace o tom, že by se mohlo jednat obecně o problémy se sexem jako takovým nebo dokonce s partnerem, se naopak jednoznačně vyvrátily. Ženy, které jsou po sexu smutné, jinak neměly více nebo méně problémů ve svém normálním životě.

Závislé ženy bývají častěji narušené

Výhodu v tomto případě mají ženy, které nejsou na svého partnera tak citově vázáné. Naopak ty, které jsou na nich někdy až závislé, jsou po milování častěji emočně narušené, než to bývá u ostatních žen.

Může to být tím, že ženy, které ve svém partnerství v psychologickém smyslu “splynuly”, mají problém s tím, že se po vrcholu od svého partnera vlastně “uvolnily”. Mají tak spolu sex a potom je to pryč. Partner totiž odejde do koupelny nebo se otočí na druhou stranu a to právě je pro ženy, které trápí poskoitální dysforie, podobně bolestivé jako třeba rozchod.

Dobrou zprávou je, že pokleslá nálada naštěstí po několika minutách, v horších případech hodinách, sama od sebe zmizí. Pomáhá ale také teplá sprcha nebo sexuální doznění v podobě mazlení s přítelem. Podle studie ale špatná nálada odpochoduje z hlavy relativně rychle.

Hrají roli špatné zkušenosti?

Takové myšlenky okolo tohoto tématu jsou samozřejmě nasnadě. Člověka totiž hned napadne, že depresi po sexu musí zákonitě prožívat žena, která měla v minulosti ve svém sexuálním životě problémy nebo byla dokonce nějak zneužívána. Podle studie to ale vypadá, že právě tyto ženy jsou jen malou skupinou těch, které mají problémy s poskoitální dysforií.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru