Trápí vás častý kašel přesto, že nejste nachlazeni. Může za to suchý vzduch

Kašlete často v noci, když ulehnete do postele? Trpíte vy nebo vaše děti častými onemocněními dýchacích cest či virózami? Příčinou může být suchý vzduch u vás doma. Jak to napravit? Existuje nějaké řešení?

02.11.2019 - 08:00  
Pokojové rostliny vám pomohou, když je budete často rosit a dopřejete jim nějakou misku s kamínky, kde bude stále voda
Zobrazit fotogalerii (3)

Příliš suchý vzduch nesvědčí nejen pokojovým rostlinám v našem bytě, ale škodí i jeho obyvatelům. Nejhorší je to v zimním období, kdy se dům vytápí a méně větrá.

Sucho trápí obyvatele bytu i květiny

Že suchý vzduch způsobuje největší problémy lidem s chronickými onemocněními dýchacích cest, netřeba připomínat. Možná, že přes zimu zažíváte období, kdy, ačkoli nejste nastydlí, tak po ulehnutí začnete kašlat. To může způsobovat příliš nízká vzdušná vlhkost. Zvláště děti pak často trpí na různé virózy, protože suchý vzduch nesvědčí sliznicím, které jsou náchylnější k různým nákazám. Také vaše pokojovky dostávají pořádně zabrat a vy možná přes veškerou péči, kterou rostlinám poskytujete, sledujete, jak chřadnou.

Jak se dá vyřešit příliš suchý vzduch v místnostech? Mnoho lidí tak nějak zapomnělo na staré keramické odpařovače, které visely na radiátorech. Měly svůj nesporný význam. Je to nejjednodušší řešení. Pokud odpařovače nemáte, pořiďte si je a pravidelně je doplňujte vodou. Voda odpařovaná do vzduchu vlivem tepla sálajícího z radiátorů je prvním krokem k vylepšení vzdušné vlhkosti v místnostech.

Co je keramzit?                        Jde o umělé kamenivo sloužící jako specifická náhrada přírodního. Keramzit vzhledově připomíná suchý hrách. Vyrábí se při vysokých teplotách asi 1 100 °C v rotačních pecích ze speciálních třetihorních cyprisových jílů, které získaly název podle obsahu zkamenělého vodního korýše – skořepatce rodu Cypris angusta.

Pomůže i lepší péče o květiny

Vylepšit vzduch v domě se dá ale i poněkud dekorativněji a možná efektivněji. Pomůžete nejen sobě, ale i pokojovým rostlinám. Některé květiny dokonce absorbují škodliviny. Ideální je takzvaná odpařovací miska. Použijete k tomu nějako větší misku, do které umístíte květináče s pokojovkami. Samozřejmě rostliny nemohou stát ve vodě.

Tomu zabráníte tak, že na dno misky dáte nějaké kamínky, oblázky či keramzit a nalejete do misky vodu. Rostliny nebudou přímo ve vodě, ale ta se bude odpařovat kolem nich, a tím jím zlepšíte podmínky pro růst a zároveň si zlepšíte vlhkost v bytě. Rostlinám také pomáhá častější smočení sprchou či používání rozprašovače. To vše pomůže květinám i obyvatelům.

Ideální vlhkost je kolem padesáti procent

Bez toho, aniž se budeme snažit zvýšit vlhkost vzduchu v domě, bude vlhkoměr ukazovat zhruba jen 30 procent vlhkosti. To je málo. Pořiďte si třeba digitální teploměr s vlhkoměrem a zkuste zvýšit výše popsanými způsoby vlhkost tak na 50 procent, maximálně do 60 procent. Vyšší vlhkost je pak zase nežádoucí kvůli tvorbě plísní.

Posledním řešením je trochu investovat a pořídit si elektrický zvlhčovač vzduchu. Ten využívá ohřevu vody topným tělesem, kdy se voda odpařuje, a tím se zajistí pravidelnější zvýšení vzdušné vlhkosti.

Klíčová slova: