Rakovina plic se podle odborníků dá poznat podle chůze. Opravdu se na to můžeme spolehnout?

Rakovina dýchacího orgánu způsobuje poškození nervového systému
 

Tento typ rakoviny je jedním z nejzávažnějších, protože je velmi těžké ho diagnostikovat dříve, než se rozšíří do dalších částí těla. Symptomy této zhoubné nemoci většinou zahrnují kašel, bolesti hrudi a dokonce i bolesti hlavy. Jedním z příznaků rakoviny plic ale může být také to, jakým způsobem se pohybujete.

U tohoto typu rakoviny je jedním z největších problémů to, že v momentě, kdy si všimnete zjevných příznaků, je už ve velmi pokročilém stadiu. Podle dat ÚZIS ČR na toto onemocnění v České republice umírá více než 5 tisíc lidí ročně.

Naštěstí lze ale tuto nemoc poměrně snadno odhalit, pokud víte, na co se zaměřit. Někteří pacienti trpící tímto onemocněním mají totiž problém udržet balanc, jak uvádí odborná zdravotní internetová stránka WebMD. Tento typ rakoviny totiž ovlivňuje nervový systém a s ním spojené projevy.

Nervový systém je zodpovědný za pohyb svalů a to je důvodem, proč lidé s rakovinou dýchacího orgánu mohou mít problém se udržet na nohou. Tento příznak je také často doprovázen pocitem závratě.

„Zpočátku nemá toto onemocnění žádné symptomy, které byste mohli lehce vidět nebo cítit,“ je uvedeno na stránkách WebMD.

„Malobuněčné karcinomy plic mohou sdělit imunitnímu systému, aby začal napadat nervový systém, což způsobí, že vaše svaly přestanou fungovat tak, jak by měly. Může vám začít dělat problém i to, když se rychle zvednete ze sedu.“

Je ale potřeba si uvědomit, že problémy se závratěmi nemusí nutně znamenat, že máte rakovinu plic. Tyto příznaky mohou být způsobené také nevolností, migrénou nebo úrazem hlavy.

Pokud z ničeho nic ztratíte balanc, nejpravděpodobnější je, že to bude způsobeno poškozením nervu v nohou nebo problémem se zrakem.

Pokud na sobě pociťujete některé z výše uvedených zdravotních problémů, měli byste co nejdříve kontaktovat svého lékaře.

Zdroj: Express

KAM DÁL: Krevní sraženina: Jak ji identifikovat a co zvyšuje riziko jejího vzniku?