Oleje na vaření vám mohou prodloužit život. Vědci prozradili, které to jsou

Prodloužit život vám může dokonce i obyčejný slunečnicový olej
 

Jedním z nejdůležitějších zdravotních faktorů je naše strava. Některé potraviny mohou přispívat ke vzniku určitých zdravotních problémů a některé nás z nich naopak mohou vyléčit. Například určitým tukům bychom se měli vyhýbat za každou cenu, abychom naše srdce nevystavovali riziku, ale některé ho mohou naopak chránit a dokonce nám i přidat pár let navíc.

Vysoký cholesterol usazuje tuk na tepenných stěnách, a tím způsobuje, že se časem zužují a tvrdnou. Jeho největší nebezpečí spočívá v tom, že tento proces lze jen těžce odhalit. Nevyvolává totiž žádné lehce rozpoznatelné příznaky.

Pokud se tento stav neléčí, může zvyšovat riziko vzniku srdečního infarktu a mrtvice. Je tu ale několik olejů, které vám pomohou tomuto a i jiným nežádoucím stavům předejít.

Sezamový olej

Olej získaný ze sezamových semínek obsahuje spoustu omega-3 a omega-6 mastných kyselin.

Dále v něm také můžeme nalézt lignany, fytosteroly a rostlinné sloučeniny, u nichž bylo zjištěno, že mají účinky snižující právě hladinu cholesterolu.

Tyto složky mohou také zmírnit otoky, urychlit hojení ran a mají pozitivní vliv na oxidační stres.

Studie dokazují, že při pravidelné konzumaci sezamového oleje po dobu minimálně 1 měsíce významně snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Hroznový olej

Tento druh oleje obsahuje velké množství vitamínu E, který má vysoké antioxidační účinky. Bylo prokázáno, že přispívá ke snížení poškození buněk volnými radikály.

Antioxidační vlastnosti hroznového oleje nám také mohou pomoci předcházet poškození pokožky a předčasným známkám stárnutí způsobeným volnými radikály.

Studie dokazují, že tyto vlastnosti také zvyšují produkci elastinu a kolagenu v kůži.

Slunečnicový olej

Zařazení slunečnicového oleje do jídelníčku je velmi účinným prostředkem pro snižování rizika vzniku srdečních chorob.

Obsahuje velké množství mononenasycených a polynenasycených tuků a může nám tak pomoci ke snížení hladiny "špatného" cholesterolu v těle.

Existuje také celá řada důkazů o léčivých vlastnostech slunečnicového oleje na kožní bariéru. Některé studie naznačují, že by její nápravou dokonce mohl i zabránit různým infekcím.

Konopný olej

Tento druh oleje je dalším s vysokým obsahem polynenasycených tuků a je často spojován se snížením hladiny cholesterolu a zlepšením stavu pacientů trpících aterosklerózou.

Také obsahuje vysokou kyselinu linolovou, u které bylo prokázáno, že účinně snižuje hladinu LDL cholesterolu.

Zdroj: Express

KAM DÁL: Máte problémy s trávením? Je možné se jich zbavit rychle a efektivně