Včely jsou nejenom užitečné, ale je to i skvělá relaxace

Nejenom med je na včelařství lákavý
 

Napadlo vás někdy, že byste mohli chovat včely?  Díky tomuto koníčku můžete nejenom získat vlastní med, ale skvěle zrelaxujete a uděláte něco záslužného pro životní prostředí. Radka Ingrová výkonná ředitelka Spolku pro rozvoj včelařství Mája nám k tomu řekla více.

 

Spolek Mája láká nové včelaře

Spolek Mája sdružuje zájemce o včelařství, které pomáhá vzdělávat a rozvíjet. Pokud chcete, můžete se stát členy spolku a účastnit se třeba kurzů pro začátečníky, které jsou zdarma, platí se jen 50 korun na občerstvení. Radky Ingrové ze spolku Maja jsme se zeptali, kdo by vlastně mohl o včelařství uvažovat: „Včely může chovat kdokoliv, kdo chce a má pro to podmínky. U nás je rozšířena včela kraňská, což je mimořádně mírné včelí plemeno, takže není problém mít včely na vlastní zahrádce nebo tam, kde se domluvíte s majitelem pozemku, jehož souhlas k umístění úlů se včelstvy potřebujete. Nouzovým řešením ve městech je umístění včel na střechu - kde ale bývá větrno a často pálí slunce, což není pro včely příliš výhodné,“ prozradila nám.

 

Takto vypadá areál spolku Maja

 

Relaxace s odměnou ve formě vlastního medu

Včelařství má sice jasné výnosy, kterým je vlastní med, který musí chutnat dvojnásob sladce, avšak těžko si představovat, že jde o činnost nějak zvlášť rentující se. Zcela jistě je třeba spíše uvažovat o určité investici, která se hned tak nevrátí. Na kolik tedy přijde začít s včelami? Radka Ingrová nám sdělila, že zcela zanedbatelné položky to nejsou:„Jeden úl se včelstvem vyjde kolem 5 tisíc korun. Ale včelař potřebuje i další věci - medomed, nádoby na med, řadu drobnějších pomůcek…,“ informovala nás. Přesto je jasné, že pozitiva ale převažují: „Není to levný koníček. Ale vlastní med za to rozhodně stojí a navíc práce se včelami je úžasná relaxace,“ uzavřela Radka Ingrová.

 

  • O tom, že včelařství podporuje také Středočeský kraj, se můžete dočíst v tomto článku. Dále se můžete informovat, kde a jak se zúčastnit kurzů, které vás se včelařstvím seznámí blíže a kde potkáte ostatní nadšence do včel. Čtěte zde. 

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru