Jak zazimovat zahrádku na balkóně? Mátu nechte venku...

Balkon si ukliďte, venku můžete nechat třeba vřes
 


Provozujete také zahrádku na balkóně, která je mezi lidmi stále populárnější? A mysleli jste na to, že je třeba balkonovou zahrádku dobře zazimovat? Poradíme vám jak.
 

Mátu zazimujte, petrželku přemístěte dovnitř

Letošní podzim byl mimořádně teplý a slunný, ještě nedávno jsme se mohli opalovat na sluníčku při dvaceti stupních. S tím je však nyní konec a ačkoliv meteorologové slibují, že i prosinec by měl být velmi teplý, přesto již hrozí mrazíky a i balkónovou zahrádku je třeba zazimovat. Pokud pěstujete na balkóně stále oblíbenější rajčata v kyblících, pak hlínu vynoste ven a zde ji na příhodném místě vyklopte, keříky pak vyhoďte na kompost, nebo do popelnic na bioodpad. Pokud takto pěstujete jahody, pak sazeničky ukliďte třeba do sklepa a hlíny se zbavte, stejně tak brambory. Bylinky jako je kerblík, bazalka, petrželka, meduňka můžete přemístit třeba do kuchyně na okno, abyste je měli stále po ruce, jiné bylinky jako například máta byste měli ponechat venku, neboť potřebují přezimovat a odpočinout si.

 

Thuje a vřesy můžete nechat venku

Některé rostliny je možné na balkóně ponechat i přes zimu: „Já mám na balkóně jen opravdu pár rostlinek. Mám tam thuje, vřesy, které jsem zasadila na podzim. Mám zazimované stromy jako vistárii, lípu i jabloň - důležité je i přes zimu zalévat. Taky mám na balkóně bylinky, které mi každou zimu přezimují - a to je máta a rozmarýn a mateřídouška,“ řekla nám odbornice na slovo vzatá, provozovatelka stránek zahradanabalkone.cz a co dalšího podnikla? „Nábytek uklizen, papričky sklizeny, ostříhány a nyní v úkrytu na chodbě na parapetu, zameteno, vytřeno. Letos už jsem neměla sílu na to uklízet dřevěnou podlahu, takže věřím, že v pořádku přečká až do jara.“


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru