Týnecká Jawa letos představí dvě novinky. Retro kousky 350 OHC a 660 Vintage!

Nová Jawa šestistovka navazuje na retrostyl
Zobrazit fotogalerii (4)
  |  

Tradiční český výrobce motocyklů JAWA se od devadesátých let snaží najít sám sebe. Dvojice novinek v podobě čtyřtaktních modelů svědčí o tom, že  by se mu to snad konečně mohlo podařit. Pro letošní sezonu si výrobce připravil dva nové modely: JAWU 350 OHC a JAWU 660 Vintage. Oba motocykly představí na výstavě Motocykl na Výstavišti v Praze - Holešovicích.

V historii výroby motocyklů existovalo více než 2 500 značek z celého světa. Jen některé z nich se dostaly do povědomí světové veřejnosti a staly se slavnými. Jednu z nejslavnějších firem zabývajících se výrobou motocyklů založil v roce 1929 v Praze pan ing. František Janeček, který zakoupil licenci na výrobu motocyklů Wanderer. Její výrobky nesou od té doby značku JAWA.

Když se svět učil od Jawy

Před druhou světovou válkou dostal pan Ing. František Janeček vývoj těchto stále populárnějších dopravních prostředků na nejvyšší světovou úroveň řadou nových patentů a vynálezů. Sláva firmy neskončila rokem 1945, kdy na základě znárodňovacích dekretů přešla do majetku státu. Naopak. Na svět přišel nejmodernější motocykl své doby konstruovaný tajně za druhé světové války – první lidový motocykl s oběma odpruženými koly vyráběný ve větších sériích - tzv. „Pérák“.

Neméně převratný model vyráběný v padesátých létech, zvaný „Kývačka“, dále zvýšil užitnou hodnotu a firma jej vyvážela do více než 120 zemí světa. Nikdo nebyl tak daleko, svět opisoval od nás.

Jawa Moto představuje nový model

Jenže světská sláva polní tráva. Po roce 89 nastaly problémy a bývalou slávu světoznámé firmy se teď snaží obnovit Společnost JAWA Moto spol. s r. o. sídlící v Týnci nad Sázavou Brodcích. Ta byla založena v roce 1997 jako firma nástupnická, která používá chráněnou značku JAWA. Po dlouhé době se motorkáři od výrobce letos dočkají nového modelu. Jawa 350 OHC by měla mít základ ve stroji čínské značky Shineray. Svět už neopisuje od nás, ale my od něj.

Inspirace u nové „třiapůle“ přišla z Číny

Nová Jawa 350 OHC svým designem přímo navazuje na populární model Jawa 350 typ 634 ze sedmdesátých a osmdesátých let dvacátého století, od nějž si ostatně vypůjčila palivovou nádrž a boční kryty podsedlových schránek. Jenže těmito díly ovšem veškeré vazby na starý dvoutaktní model končí. Vše ostatní je nové, i když ne tak úplně, protože Jawa 350 OHC není výsledkem vlastního vývoje provedeného v Týnci nad Sázavou, ale jedná se o využití techniky čínského stroje Shineray 400 nabízeného na evropském trhu pod různými značkami.

Novou třistapadesátku pohání pohání vzduchem chlazený jednoválec s rozvodem OHC o objemu 397,2 cm3, disponující výkonem 20,4 kW (27,7 k) při 6500 min-1 a točivým momentem 30,6 N.m při 5000 min-1. Převodovka je pětistupňová.

Nová šestistovka Wintage v retrostylu

Druhou novinkou značky Jawa je model 660 Vintage, který přímo vychází z cestovního endura 660 Sportard, s nímž sdílí trubkový rám i pohonnou jednotku, kterou je kapalinou chlazený jednoválec Minarelli s rozvodem SOHC o objemu 660 cm3, výkonu 36 kW (49 k) při 6000 min-1 a točivém momentu 57,5 N.m při 5500 min-1.

Motocykl s elektrickým startérem je vybaven pětistupňovou převodovkou. Jawa 660 Vintage podobně jako model 350 OHC sází na retro styl a svým designem se přibližuje modelu Jawa 350 typ 634, což svým tvarem dokazují blatníky, palivová nádrž i kryty podsedlových schránek.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru