Aby se zlato opět třpytilo! 5 fíglů, jak doma vyčistit zlatý šperk

Než začnete zlato čistit, nejprve je pořádně umyjte v mýdlové vodě
  |  

Chcete jít na ples a vaše náušnice jsou zašlé? Ztratil se lesk z vašich snubních prstýnků? Existuje několik alternativních způsobů, jak doma zlato oživit, aniž byste museli navštívit odborníka a utrácet velké peníze.

Na čištění zlata není nic složitého. Stačí vědět, jak na to. Nemáte se čeho bát, zlato je odolný materiál, jehož povrch jen tak něčím neporušíte. Je škoda domácí čistění nevyzkoušet. Jestliže šperky a další zlaté předměty nemáte vysloveně zašlé, ale v celkem dobrém stavu, přeleštěte je jen bavlněným hadříkem.

Asi nejjednodušší je odstranění prachu, špíny nebo tuku. Tady většinou úplně stačí zlato namydlit a omýt pod tekoucí vodou a případné výraznější nečistoty jemně vyčistit měkkým kartáčkem. Obecně se dá říci, že když se vám něco na zlatu nelíbí, tak ho nejdříve prostě pořádně umyjte, dost často se tím problém vyřeší.

Popel, prášek do pečiva nebo jedlá soda
Jedním ze způsobů, jaký používaly naše babičky, když chtěly vyčistit zlato, bylo použití cigaretového popela, který smíchaly s vodou. Touto kašičkou šperk potíraly, dnes se místo této metody občas v domácnostech používá kašička z vody a prášku do pečiva.

Další metodou, jak zlatému šperku obnovit jeho krásu vyčistit, je, když na dno malého kastrůlku vložíte alobal, na to šperky a zasypete jedlou sodou. Vše pak nechejte povařit. Někdo také radí ponořit šperky na noc do piva. Ráno pak stačí šperky očistit.

Nebo vezměte zubní kartáček a zubní pastu a zlatý předmět vyčistěte. Tato metoda funguje jak na větší, tak na drobné zlaté předměty. Dalším fíglem je namočit jemný hadřík do benzínu a zlato s ním leštit. Na podobném principu funguje i potírání směsí vody a lihu v poměru jedna ku jedné.

Na skvrny pomůže citron
A jak na červené a zelené skvrny? Ty první jsou někdy typem přilepené rzi, vznikají, když na zlatu ulpí nějaká látka později reagující s ovzduším. Můžete použít různé chemické prostředky nebo vyzkoušet podobnou metodu, jakou se čistí stříbro. Některé zákeřnější skvrny od rzi svépomocí prostě odstranit nejdou.

Zelené skvrny vzniknou při kontaktu zlata s mědí nebo jejími sloučeninami. Na ně pomáhá namočit šperk do kyseliny citronové, případně postačí potření předmětu šťávou z citronu. Citron pak nechte několik hodin působit. Samozřejmě v obou případech po vyčištění zlato umyjeme vodou s mýdlem, vysušíme a jemným hadříkem vyleštíme.

Pozor na kamínky
Pokud chcete vyčistit zlatý šperk, na kterém jsou nějaké kamínky, tak sami ho zkuste jen omývat a pokud ho to nevyčistí, tak jděte raději k odborníkovi.

Jestliže jste šperky vyčistili a naleštili, jsou připravené k nošení. Pokud chcete ale šperky schovat, protože je nebudete nosit, určitě je také vyčistěte. Jak je budete chtít znovu obléci, budete je mít nachystané. Stačí je uchovávat na místě, kde nebudou pod slunečním svitem a také na vzduchu. Ideální je uchovat šperk v sametovém pytlíčku ve šperkovnici.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru