„Vem jointa do píšťaly“ - Jak se kouří marihuana

Kouřením marihuany dostaneme do těla čtvrtinu obsažených látek THC
  |  

Neexistuje snad diskutovanější rostlina, než je konopí. Pokud je konopí čisté a užíváno s rozmyslem, můžeme ho považovat za jednu z nejcennějších medicín, jaké má lékařství k dispozici. Dnes nebudeme hovořit o tom, jak příznivé jsou účinky konopí na lidský organizmus, ale o jedné z jeho aplikací - kouření.

 

Pro drogy, které se z konopí získávají, se používá mnoho pojmenování závisejících na lokalitě, způsobu konzumace a zpracování. Také na části rostliny, která je při tom užita. Pro určité sušené části konopí se v západní společnosti používá označení marihuana, které nejspíš pochází z portugalštiny, kde "marigu-ano" znamená opojná látka.

Tráva, zelí, hulení...

V různých částech světa se vžily různé názvy. Třeba v Indii se obvykle rozeznávají tři typy konopných produktů. Bhang, gandža a čaras odpovídající listům, květenstvím s listy a nejlepší pryskyřici z květů. U nás se slangově označuje marihuana jako tráva, zelí, hulení, marjánka nebo čutka.

Marihuana je většinou směs usušených samičích květenství, takzvaných palic a horních listů konopí. Rostlina může být jak neoplodněná, tak oplodněná. Mezi uživateli se má za to, že nejlepší je neoplodněná samičí rostlina, horší pak oplodněná a nejhorší je rostlina samčí.

Marihuana se dá kouřit několika způsoby

Shot - Na tento způsob používání jsou potřeba dva lidi. Jeden z nich si vloží marihuanovou cigaretu do úst opačným koncem, přiloží ruce k ústům, aby udělal jakoby tunel, druhý strčí pusu do tohoto tunelu. Ten, co má marihuanu v puse, foukne a první ji vdechne.

Píšťala - Uživatel uchopí marihuanovou cigaretu oběma rukama, které spojí a sevře je, mezi ně vloží marihuanové brko a vdechne je.

Vdechnutí – Kouření jako u cigarety, prostě vdechnout do pusy a pustit do plic, dlouho podržet a až potom vydechnout. Obvykle se plní marihuana čistá nebo smíchaná s tabákem cigaretovým, dýmkovým.

Dávkování je značně individuální záležitostí a je velmi závislé na citlivosti každého jedince.

Co a z čeho se kouří?

Joint je cigareta obsahující sušenou marihuanu s tabákem nebo bez tabáku. Ten funguje jako katalyzátor, pomáhá hoření, marihuana nedoutná. Množství marihuany v jointu se pohybuje podle zkušeností, chuti a počtu kuřáků. Název pochází ze skutečnosti, že cigareta je sdílena několika kuřáky mezi sebou. Další slangové názvy jsou brko, buk, boug, josh, korneto, larva, raketa, spliff, špek, žilka.

Blunt je marihuanový doutník, kdy se místo papírku použije list tabáku, zpravidla z vysypaného doutníku. Tento způsob kouření je rozšířen hlavně v USA, odkud se začal šířit i k nám. V současnosti je u nás možné koupit předpřipravené tabákové listy, do nichž je možné ubalit ihned bez obtížného vysypávání doutníku. Blunt se zpravidla balí čistý. Na podporu hoření tu slouží tabákový list.

Bong je přenosná jednoduchá vodní dýmka. Při kouření je marihuana uložena v kotlíku a kouř prochází přes vodní lázeň, takže se ochladí a ve vodě zůstane podstatná část nečistot, což snižuje škodlivost kouření. Velikost bong se pohybuje od malých kapesních modelů až po metrové obry. Některá bonga jsou navíc u náustku zúžena, takže je možné do nich vložit led, aby se kouř ještě více ochladil.

Skleněnka je malá skleněná trubička s takzvaným kotlem, rozšířeným na konci. Do kotle se nacpe marihuana, která se zapálí a vdechuje. Skleněnka je naprosto praktická věc, která se vejde téměř kamkoliv. Bává dlouhá jako cigareta, ale existuje ve spoustě provedení a barev.

Šlukovka je většinou malá dřevěná dýmka se síťkou v kotli. Do kotle se sype čistá marihuana a princip kouření je stejný jako u skleněnky. U malých šlukovek se může stát, že plamen prošlehne až do krku a nepříjemně popálí rty nebo jazyk.