Chystáte se na nákup nové postele? Vyvarujte se častých chyb

Manželská postel nutně nemusí mít jednu matraci
Zobrazit fotogalerii (5)
  |  

Kvalitní postel je nejdůležitějším kusem nábytku každé ložnice. Její výběr, spolu s volbou nové matrace, se určitě vyplatí nepodceňovat. Tím významně ovlivníte kvalitu svého odpočinku a potažmo i celého života. Při koupi nové postele se proto neunáhlete a nevybírejte jen podle toho, jak moc se postel hodí do vašeho interiéru.

Nad velikostí postele se mnoho lidí příliš nezamýšlí. Často rozlišujeme v podstatě jen dva rozměry,  jednolůžko a manželskou postel. A jiný rozměr než standardizovaný se většinou řeší pouze v případě atypického interiéru. Tak by tomu ale být nemělo.

Na velikosti záleží

Rozměr postele byste měli volit podle individuálního charakteru svého spánku a prostoru, který při něm potřebujete. Záleží tedy na tom, co je vám pohodlné, jak moc se v noci převalujete a to samé platí i pro prostor partnera. Vyhnete se tak nočnímu okopávání i bitvě o svou polovinu postele, které vám ubírají na kvalitě odpočinku

Jednolůžko nebo manželské ležení?

Není úplně pravda, že manželská postel vyžaduje vždy společnou matraci. Pokud trpíte častými bolestmi zad či nespavostí, může být problém právě v nekvalitní dvojlůžkové matraci, která se postupem času uprostřed slehne. Čtyři zpevněné strany jednolůžkové matrace tak většinou poskytují páteři a celkově tělu větší oporu než spojená matrace na dvojlůžku. Pokud vám vadí mezera mezi oddělenými matracemi, snadno to vyřešíte topperem (svrchní tenká matrace).

Pro jednolůžko jsou standardní rozměry 90x200 cm a pro dvojlůžko 160x200 cm nebo 180x200 cm. Chcete-li více prostoru a pohodlí v posteli pro jednoho, můžete zvolit rozměr 140x200 cm. Tyto hodnoty pak popisují zpravidla rozměry ložné plochy, nikoliv vnější rozměry postele. Pro postel 180x200 cm tedy bez obav vybíráme matrace v totožném rozměru 180x200 cm. Dostupné ale jsou i postele prodloužené délky až po 240 cm nebo atypické rozměry vyrobené na zakázku přesně podle vašich potřeb.

Postel dělá čelo

Čelo postele hraje důležitou roli a je zřejmě nejvýznamnějším designovým prvkem postele, chrání vás a partnera od stěny a izoluje od průvanu v oblasti hlavy. Je-li postel umístěna do prostoru, vytváří čelo optickou bariéru a dodá vám pocit bezpečí a pohody. V případě čela se zaměřte na jeho výšku a rozměry, aby pasovalo nejen do místnosti, ale také ladilo hezky se zbytkem postele.

Vzhled vaší budoucí postele je samozřejmě důležitý, neměl by ale být na úkor kvality a funkčnosti. Neupínejte se proto k jedné představě o posteli. Snadno pak opomenete další prvky, které jsou při výběru nové postele důležitější. Hlavními aspekty při výběru by měly být pohodlí a kvalita konstrukce.

Nákup v e-shopu raději vylučte

Nákup postele přes internet je vymožeností dnešní doby a jedná se samozřejmě o službu velmi pohodlnou. Zcela při ní však chybí možnost si postel prohlédnout a hlavně vyzkoušet. Pokud nemáte času nazbyt, dbejte při takovém nákupu alespoň na kvalitu použitého materiálu. Ideální je volit obchody nabízející showroomy, kde si můžete ověřit použitý materiál a zároveň postel vyzkoušet v různých polohách, ve kterých obvykle spíte.

Pozor na výšku postele

Celková výška lůžka má zásadní vliv na pohodlné vstávání a uléhání do postele. Z ortopedického hlediska je optimální výška bočnic 50 cm a v kombinaci s vhodnou matrací nebo výškovým nastavením roštu lze dosáhnout ideální výšky lůžka 50-65 cm podle věku a výšky spáče. Tato výška umožňuje také odvětrání spodní části matrace a přispívá k hygienickému prostředí v ložnici. Nejmenší doporučená výška z hlediska víření prachu a chladu od podlahy je 30 cm.

Postel je jen na spaní

Nejčastější chybou je samotné podceňování důležitosti spánku. Spánkem totiž trávíme třetinu života, a proto se do postele vyplatí investovat. Navíc pokud investujete do vyššího standardu postele i matrace, ušetříte si za pár let starosti s dalším výběrem, protože kvalitní postele vydrží dvacet i více let. Protože spánek je v našem životě velmi důležitý, neberte si do postele mobil ani tablet, nehrajte tu hry, nekoukejte na televizi. Postel není na hraní, ale na spaní.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru