Jiří Kahoun: Inspiraci hledám v běžném životě

Autor příběhů pro děti žije v Berouně již od roku 1966.
Zobrazit fotogalerii (1)
  |  

Známý spisovatel se rozpovídal o inspiraci i tvůrčí krizi. A co si autor Příběhů včelích medvídků myslí o svém nejznámějším díle?

 

Jiří Kahoun chystá v rámci Týdne knihoven besedu v Městské knihovně Beroun. Se čtenáři se setká na zbrusu novém festivalu Knihofest a v rámci oslav 750 výročí první písemné zmínky o městě Beroun. Dětmi i rodiči oblíbený festival poskytl ČtiDoma exkluzivní rozhovor.

Píšete už téměř čtyřicet let. Baví vás to ještě?

Jiří Kahoun
  • narodil se 12. března 1942 v Praze, dětský strávil ve vesnici pod Orlíkem, od roku 1966 žije v Berouně
  • vystudoval obor rytec kovů a psaní ho vždy neživilo, pracoval rovněž jako traktorista, aranžér kameník, zedník i pálil dřevěné uhlí
  • je autorem více než 30 dětských knih
  • jeho nejznámějším dílem jsou Příběhy včelích medvídků, další inspirací pro animovaný film představovalo dílo Toronto Tom, koucour z Ameriky

 

S přibývajícím věkem radosti ubývají, takže to už člověka tolik nebaví.

Kde stále hledáte inspiraci?

Hlavně kolem sebe, mezi dětmi, vnučkami. Dělal jsem hodně besed po školách a knihovnách. Z běžného života kolem sebe.

Dalo by se tedy říct, že nápady přicházejí přímo od těch nejmenších čtenářů, pro které píšete?

Několik jich také takhle přišlo.

Potýkal jste se někdy s tvůrčí krizí?

Ano. Člověk musí nějakou dobu čekat, než přijde na další nápad. Nápady se nesypaly úplně z pytle. Přicházejí jednou za čas.

Vaším nejznámějším dílem jsou bezesporu Příběhy včelích medvídků. Mnoho autorů ke svému nejslavnějšímu kousku časem získá určitou averzi. Jak je tomu u Vás?

Díky televizi je tahle knížka opravdu nejznámejší. Podle mojí knížky byl natočen ještě jeden večerníček Toronto Tom, kocour z Ameriky. Není tak slavný. Napsal jsem knížky, které hodnotím na podobné úrovni jako včelí medvídky.

Které to jsou?

První knížka, která se jmenovala Pískací kornoutek. Byly to krátké pohádky o zvířátkách. Dále to byly Školník Kulda je jednička, Moucha roku. Našlo by se jich zkrátka více.

Co jiného Vás baví kromě psaní?

Začínal jsem kreslením a malováním a trochu jsem psal. Pak se to obrátilo a začal jsme víc psát a méně kreslit. Občas mě tedy baví nějaké to malování. A chodím rád na procházky kolem řeky a do lesa na houby.

Knihofest

10.10.2015 - 09:00

Beroun - Pilotní ročník festivalu Knihofest se uskuteční již v sobotu 10. října od 9 hodin v Městské knihovně Beroun. Knihofest nabídne po celý den pestrý program pro děti a dospělé rozdělený do čtyř sekcí – dětské, odborné, poetické a hudební. Uskuteční se prezentace regionálních autorů a prodej knih, ale...
Více o akci