Říčany přitvrdily v boji proti zlodějům dřeva. Poberty hledá policie

Také v lese bychom neměli přestávat být všímaví
28.12.2016 - 09:55   |  

Topení zadarmo, to je pro některé lidi velké lákadlo, kterému nedokáží odolat. Policisté řeší krádeže dřeva v říčanských lesích. Odcizením osmdesáti kubíků palivového dřeva ze stanovišť podél cest vznikla městské kase sedmdesátitisícová škoda. Úředníci si to však nenechali líbit.

Pro trestný čin krádeže podal oznámení vedoucí odboru životního prostředí říčanské radnice Radek Smetánka. Zatím neznámí pobertové odcizili dřevo, které připravili lesníci k přepravě na pilu. Umístili jej podél hlavní odvozní cesty na čtyřech místech, třeba u Říčanské hájovny u Světic. Jenže zejména březové dřevo během několika dní lidé rozkradli.

"Dřevo v lese má své vlastníky, má svou cenu. Není možné přijít a odvézt si autem, co najdu. To je prostě krádež. Když se to sečte a podtrhne, jde o velké škody v desítkách tisíc korun, jako když někdo ukradne auto nebo třeba deset mobilních telefonů,“ vysvětlil starosta Říčan Vladimír Kořen a doplnil, že Správa říčanských lesů se domluvila na zvýšeném dohledu policie i strážníků.

Zloději na krádež dřeva dnes používají speciální těžkou techniku

Pomohou fotopasti a veřejnost?
Na dotčené lokality lesníci instalovali fotopasti, aby bylo jednodušší zjistit pachatele krádeže v případě, že by se situace opakovala. Zástupci města apelují také na lidi, aby byli všímaví a v případě, že by byli něčeho podobného svědky, neváhali zavolat strážníky nebo zavolali na číslo 158.

A jaký trest nenechavcům za krádež dřeva hrozí? Za škodu vzniklou v tomto rozsahu hrozí pachatelům trest odnětí svobody na jeden až pět let nebo peněžitý trest. Pokud by se jednalo o organizovanou skupinu, může trest být až osm roků. „K drobným krádežím zde docházelo, ale v takto velkém měřítku jsme odcizení dřeva ještě neřešili,“ doplnil šéf odboru životního prostředí říčanské radnice Radek Smetánka.

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru