Místo pro život 2015: Středočeský kraj dlouhodobě doplácí na blízkost Prahy

V Praze je blaze. Podle Místa pro život se v ní žije úplně nejlépe.
  |  

Podle výsledků výzkumu Místo pro život se žije nejlépe v Praze, nejhůře jsou na tom naopak obyvatelé Středočeského kraje.

Výsledky při pohledu do minulých let nejsou ničím překvapivé. Projekt Místo pro život mapuje na základě zdrojů z Českého statistického úřadu, Centrálního registru vozidel, Českého hydrometeorologického ústavu, Ministerstva vnitra a řady dalších, životní úroveň napříč regiony. Praha se přitom pravidelně umísťuje na horních příčkách, Středočeský kraj naopak na těch spodních. Proč tomu tak je?

Praha je centrem Středočeského kraje

„Středočeský kraj dlouhodobě doplácí na blízkost Prahy,“ sdělil nám Jakub Splavec ze společnosti Communa s.r.o, která projekt zaštiťuje. „I když je Praha sousedním krajem, tak je vlastně centrem Středočeského kraje sama o sobě.“ Zkrátka díky blízkosti hlavního města je pro Středočecha výhodnější dojet za danou službou do Prahy než hledat alternativu ve svém kraji.

Fakt, že v rámci krajského srovnání, vynikne Praha, nás nepřekvapil. Jak je ale možné, že se Středočeský kraj umístil až na úplném chvostu? „Máme osm hlavních hodnotících kritérií. Třeba, co se týče ekologie a životního prostředí, nejhorší je Praha a hned za ní je Středočeský kraj. V Praze třeba není tolik továren, je tam smog z aut. Ve Středočeském kraji jsou ve většině měst fabriky, továrny. Co se týče zdravotní a sociální sítě, tam je Středočeský kraj předposlední a je to z toho důvodu, že za kvalitní péčí jezdí lidé do Prahy.“

Kam na školu? Do Prahy

V čem Středočeský kraj zcela propadl, je také péče o děti a kvalita vzdělávání. „Spousta lidí např. z Kladna, ale i z dalších měst dává děti do Prahy. U vysokoškolských studentů to platí dvojnásob,“ dodává Splavec. Na druhou stranu, řada lidí při založení rodiny naopak z hlavního města prchá. „Je to tu výhodné pro děti, například opravdu široká nabídka kroužků. Syn se rozhodl, když si zakládal rodinu, že raději bude bydlet tady než v Praze,“ prozradila nám Jana, kterou jsme zastihli v Českém Brodě.

„ V čem Středočeský kraj nezaostává a je na šestém místě, jsou pracovní podmínky. I když spousta lidí jezdí pracovat do Prahy, tak Středočeský kraj je na tom stále dobře,“ prozradil nám Jakub Splavec. Výslednou bilanci nicméně ovlivnil fakt, že v pěti z osmi hodnotících kritérií skončil mezi posledními třemi kraji.

Za Prahou se na druhém a třetím místě umístily Královehradecký a Plzeňský kraj. 

Projekt Místo pro život vychází "z tvrdých dat", nikoliv z názorů obyvatel regionu. Souhlasíte s jeho výsledky?

Chcete - li svůj názor rozvést šířeji, podělte se s námi o něm v komentářích.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru