Ceny Trilobit Beroun popularizují české filmy i samy sebe

Tyto křišťálové plastiky vyrábí již řadu let bez nároku na honorář Jiří Rückl, majitel nižborské sklárny Rückl Crystal.
Zobrazit fotogalerii (4)
12.01.2016 - 14:24   |  

Ceny Trilobit Beroun mají tradici sahající až do šedesátých let. Přes šíři svého záběru, co se oceňovaných filmů týče i specifik, jakými je dětská porota, si cestu k veřejnosti nacházejí až nyní. Nahlédli jsme do historie i současnosti filmových cen.

Je pozoruhodné, že ceny, které se poprvé udílely v roce 1966, jsou ve veřejném povědomí tak málo známé. Přitom se jedná o vůbec první a nejstarší ceny svého druhu v české kotlině. Hold filmovým tvůrcům a jejich snímkům vzdávaly až do roku 1969. V následujícím roce byla jejich činnost zakázána. Ke znovuobnovení došlo v roce 1991. Za uplynulých pětadvacet let se ceny udílely celkem 15x v Berouně, proto byly v roce 2000 přejmenovány na ceny Trilobit Beroun.

 

Pod taktovkou České televize se podíváme do berounské Plzeňky

Lehké zklamání nad tím, jak málo je cena v českém povědomí etablovaná, vyjádřil dnes na konferenci i předseda poroty Vladimír Just: „V jednom nejmenovaném kritickém pořadu České televize se loni bavilo několik filmových odborníků dva měsíce po udílení cen Trilobit o filmu Odborný dohled nad východem slunce a litují, že si toho vynikajícího filmu nikdo nevšiml. Přitom to byl laureát hlavní ceny Trilobita.“ V tom momentě si uvědomil, že je potřeba s mediální tváří Trilobita něco udělat.

Vše zatím nasvědčuje tomu, že se záměr podařil. Ke spolupráci byla přizvána Česká televize, která letos uvede předávání cen v přímém přenosu na programu ČT art. Diváci a ocenění filmaři se sejdou tuto sobotu 16. ledna na galavečeru ve zrekonstruovaných prostorech berounské Plzeňky. Program se ale rozběhne už dopoledne, kdy bude pro děti připraveno Dopoledne s Večerníčkem a soutěžním kvízem v Městském kině Beroun. Dospělí se zase mohou zúčastnit odpolední a večerního promítání filmů, o nichž porota mluvila jako o nejžhavějších favoritech.

Na předávání cen do Plzeňky stojí lístky 100 Kč. Vstupenka platí i na odpolední blog filmů, samostatné vstupenky na odpolední program jsou za 50 Kč. Cena vstupenky na večerní promítání je ve výši 100 Kč. Dopolední promítání pro děti je zdarma. Podívejte se na program Městského kina Beroun.

 

Vlastní ceny Berounský medvídek udělují i děti

Mezi finálové snímky se probojovaly kritikou i veřejností oceňované Kobry a užovky, dále filmy Schmitke, Ztraceni v Mnichově, Domácí péče a fotograf. Kromě hraných snímků se ještě udělují ceny v kategorii animovaný film, publicistika, film s dětskou či rodinnou tematikou a v hojném počtu nominovaných zastoupená kategorie dokumentárních filmů. Vybíralo se celkem ze 109 titulů.

O tom, že ceny jsou skutečně progresivní, svědčí nejen kategorie publicistika, ve které budou o vítězství bojovat pořady Hyde Park Civilizace a Historie.cs. Ceny Trilobit již dříve ocenily například populární seriál na serveru stream.cz Kancelář Blaník, tedy formát šířený výhradně online. Specialitou je už výše zmiňovaná dětská porota udělující ceny Berounský medvídek. Ta vznikla především z toho důvodu, že děti se na filmy dívají zcela jiným pohledem než dospělí. A kdo by pak měl zhodnotit takový film lépe než ten, komu je určený? Více informací o dětské porotě a chystaném audiovizuálu večera přinese v rubrice zpravodajství již zítra.

 

Stáhněte siVelikost
PDF icon tb_2016_program_v_kine_2.pdf255.51 KB

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru