Vysočanskou estakádu uzavřou na několik týdnů, kaverna má osm metrů do hloubky

29.07.2016 - 00:20  

V úterý se vysočanská estakáda (tj. vozovka navazující na most, který propojuje Prosek a Vysočany) propadla. V kráteru skončila dvě vozidla, estakáda je dodnes neprůjezdná. Jak dlouho bude oprava trvat a co bylo vlastně příčinou?  

Jisté je, že jde o velmi náročnou opravu, která bude trvat v řádu měsíců. Dobrou zprávou ovšem je, že auta by se nemusela překážce vyhýbat tak dlouho.

 

Propadla se kanalizace

V úterý se Prosekem přehnala velmi prudká bouře doprovázená přívalovými srážkami, což mělo za následek vznik následující kalamity: „Prudký proud vody způsobil, že se zbortilo několik metrů stoky a vznikla kaverna. Jde o zděnou stoku vejčitého tvaru o velikosti DN 1400/800 (mm),“ dozvěděli jsme se od mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Marcely Dvořákové. „Propad o velikosti několika metrů čtverečních způsobila havárie kanalizační stoky,“ uvedl Vít Hofman, mluvčí pražského magistrátu, který tuto silnici spravuje.

 

Čtěte také: V Letňanech shořel kombajn

 

Nejenom chodby pod Prosekem

Již nyní je jasné, že oprava bude velmi komplikovaná. Vysočanská estakáda je rozsáhlá stavba, která stojí napůl na pylonech, navíc je celé území Proseka poddolované kvůli prastarým stezkám za těžbou písku, byť mluvčí PVK tvrdí, že: „Celá Praha je poddolovaná různými chodbami, máme tu třeba metro a situace je velmi složitá.“ Doposud se odkryla kaverna, která má dobrých osm metrů do hloubky. Ta se v současné chvíli zasypává. 

 

Statici dozírají

V současné době na vše dohlížejí statici, kteří zkoumají, zda se nenarušila stabilita místa. Jen kousek od místa propadu se například v osmdesátých letech propadl dům, právě kvůli důlním chodbám. Nicméně v současné chvíli je prý situace stabilizovaná a předpokládá se, že by se mohla kaverna zasypat. Jak dlouho bude oprava trvat, není známo. Je pouze jasné, že se bude jednat o velmi složitou opravu: „V současné chvíli se provádí zabezpečení kaverny, dále se provádí průzkumné práce, na místě je georadar, který mapuje statiku okolního terénu a stok. Po průzkumu bude vypracován projekt na sanaci havárie. Pak teprve se bude moci blíže určit termín ukončení uzavírky a jak dlouho bude oprava trvat. Škody půjdou do desítek milionů korun,“ uvádí mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací.

 

Automobily budou jezdit dříve

Dobrou zprávou je pouze to, že automobily by snad nemusely místo objíždět tak dlouho, jako je plánovaná oprava: „S největší pravděpodobností půjde o týdny,“ tvrdí mluvčí PVK, podle prvních odhadů by mělo jít o měsíc. "Opravy by se měly poté vést důlní cestou," uvádí Marek Doležal, místostarosta Prahy 9. Estakáda je důležitá tepna, kterou vede také několik důležitých linek autobusů. Pro ty se musela najít objízdná trasa. Větší linky, jako je 177, 136 a 195, objíždějí delší cestou přes Klíčov, linky 158 a 183 jezdí ulicí Nad Krocínkou.

 

Rekonstrukce za rok

Příští rok měla přitom proběhnout rekonstrukce kanalizace v tomto místě. Její rekonstrukce by měla na život proseckých a projíždějících mnohem menší vliv než havarijní oprava, která ji čeká nyní...

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru