Vyhazov kolegy z práce nebo 1 000 euro?

V reálném životě by podle názoru odborníka situace vypadala jinak. Přesto je snímek v mnohém psychologicky přesný.
Zobrazit fotogalerii (2)
  |  

Sophiinu volbu řeší jeden ze snímků filmového festivalu Crazy film fest. Povídali jsme si o něm s psycholožkou Lenkou Slavíkovou, která bude film uvádět.

Unikátní festival vypukne v Řevnicích již na konci tohoto týdne. Od pátku do neděle budou moci jeho účastníci sledovat filmy s tématikou duševního onemocnění uváděné samotnými odborníky z řad psychologů a psychiatrů. Více o festivalu jsme psali ve článku Podívejte se na svět očima blázna, láká filmový festival v Řevnicích.

Francouzský snímek v hlavní roli se známou herečkou Marion Cotillard ukazuje příběh Sandry, která se léčila z depresí. Zaměstnavatel se následně zdráhá vzít ji zpátky. Odpovědnost tedy hodí na Sandřiny kolegy. Ti si mají vybrat, zda se vzdají prémií ve výši 1 000 euro, nebo nechají Sandru vyhodit. Hlavní hrdinka se nechce s případnou porážkou smířit a vyráží přesvědčit své spolupracovníky.

Co si o filmu myslí psycholožka Lenka Slavíková, která přijede do Řevnic Dva dny, jednu noc uvádět?

Jak byste film Dva dny, jedna noc zhodnotila? Zdál se Vám psychologicky přesný?

Mgr. et Mgr. Lenka Slavíková
  • vystudovala sociologii a psychologii na filozofické fakultě Univerzity Karlovy
  • ve své praxi se věnuje profesnímu poradenství a koučování, individuální psychoterapii zaměřené na tělo a bioenergetickým cvičením
  • sama o sobě říká, že je rozkročena mezi byznysem a zdravotnictvím
  • působí v CKP Dobřichovice a vede bioenergetická cvičení v Sokole Řevnice
  • zároveň je stále ještě na rodičovské dovolené, jejím dcerám jsou 2 roky a 5 let

Flm je poutavý. Je o vnitřním konfliktu najít v nelehké situaci sílu postavit se sám za sebe. Hlavní hrdinka přesvědčuje své kolegy, aby v tajném hlasování hlasovali pro ni, aby nepřišla o práci. Kolegové však mají na výběr Sandru nebo prémie. Film je trochu nadsázka. V reálné firmě by se takové hlasování nikdy nemohlo uskutečnit.

Z psychologického hlediska mi připadá přesný pocit, se kterým Sandra bojuje. Pocit, že sama neexistuje a že její snažení nemá smysl. V situaci, kdy ji šéf nechce vzít po nemoci zpátky do práce, je zasažen pocit vlastní hodnoty. Ve filmu se také odráží francouzský celospolečenský problém a tím je vysoká nezaměstnanost.

 

Myslíte si, že hlavní hrdinka zvolila v zoufalé situaci správný postup? Doporučila byste jí, aby něco udělala jinak?

Rozhodně zvolila efektivní způsob přesvědčování druhých lidí. Osobně se s nimi setkala. Osobní setkání působí vždy silněji než e-mail nebo telefonát. Vidíte konkrétního člověka a jeho trápení. Vidíte jeho emoce a je těžší říci někomu do očí: „Mrzí mě, že tě vyhodí, ale potřebuji své peníze“. Je to těžší než si přečíst e-mail s prosbou a nereagovat.

Hrdinka zvolila efektivní způsob přesvědčování druhých lidí. Osobně se s nimi setkala, míní Lenka Slavíková.

Film skončí pro hlavní hrdinku neúspěchem. Kolegové raději sáhnou po tučných prémiích a Sandra se ocitá bez práce. Domníváte se, že v reálném životě by podobná situace dopadla stejně? Nebo bychom naopak byli překvapeni, že kolegové dokážou držet při sobě? 

V reálném životě by situace asi vypadala jinak. Pokud by Sandru nechtěli vzít po nemoci zpět do práce, museli by hledat nějaký zákonný a relevantní důvod pro propuštění. Vedení by pravděpodobně nenechávalo rozhodovat samotné zaměstnance. Takto postavený konflikt by se asi neodehrál.

Mohlo by vás zajímat:                                                                                                           Rozhovor s Jeronýmem Klimešem přednášejícím na Crazy film festu                                 Crazy film fest by měl přispět k destigmatizaci duševně nemocných

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru